Двете сметоизвозващи фирми "ЗАУБА" ЕАД и ДЗЗД "ГРИЙН ПАРТНЪРС-БКС", които оперират в 9 столични района, твърдят, че Столична община им дължи не 9 млн. лв. както беше обявено първоначално, а около 14 млн. Това стана ясно по време на днешното им излушване в комисията по екология в Столичният общински съвет (СОС).

До изслушването на представителите на двете фирми можеше и изобщо да не се стигне, защото оттам бяха изпратили пиар и юридически представител, вместо изпълнителен директор. Част от общинските съветници приеха това като не достатъчно сериозно отношение към СОС, тъй като имало много въпроси, на които фирмите трябва да отговорят. 

Общинският съветник от ПП-ДБ Симеон Ставрев дори поиска отлагане на излушването, докато в СОС се появят ръководителите на двете сметопочистващи фирми, но предложението му не бе прието от комисията. 

Анастасия Йовева, която е юрист към двете фирми, посочи, че Столична община е анексирала договора до избора на нов изпълнител, което тя има право да направи в рамките на следващите шест месеца, но към настоящия момент двете фирми не са видели процедура за обществена поръчка за сметосъбиране и сметоизвозване, обясни още общият им юрист. 

Йовева изтъкна, че в двете в фирми работели общо 1000 души, на които трябва да се плащат заплати.

"Имаме фактическа невъзможност да продължаваме дейността си. Комуналната дейност е системно заложена. Апелирахме дори към частично плащане. Искаме проблемът да бъде разрешен, нямаме за цел да спираме да работим и така да се стигне до криза в града. Но не знаем докъде ще ни стигнат възможностите. Не участваме в опитите да се политизира този въпрос, ние сме икономически субекти", изтъкна представителката на двете сметопочистващи фирми. 

По думите ѝ засега дружествата няма да преустановяват работата си.

Зам.-кметът на София Надежда Бобчева обясни, че забавяния има по плащанията по всички договори заради неприетия бюджет на Столична община. С другите фирми обаче имало разбиране по въпроса и работата с тях продължава.

"Не смятам, че сме нарушили нашите договорни отношения", изтъкна още Бобчева и допълни, че плащанията ще бъдат възстановени след приемането на бюджета. 

"Свидетели сме на политически рекет. Тази година представителите на тези фирми многократно ни изпращаха писма, че прекратяват дейности по почистване от следващия понеделник. Те настояваха да се увеличат цените по договорите им с 50%. Този понеделник така и не дойде. Съмнявам се, че такъв понеделник въобще ще има, но е факт, че рекетът продължава", изтъкна зам.-кмета на София.

Тя също така изтъкна, че заради забавянето на Агенцията за обществени поръчки повече от месец, не може да бъде пусната нова обществена поръчка за нови договори за сметопочистване. По думите ѝ агенцията е трябвало да се произнесе още до 9 април. По-рано днес кметът Васил Терзиев също обърна внимание на този проблем. 

От Столична община обявиха, че до финансовия министър Теменужка Петкова е изпратено трето писмо с призив за придвижване на обществени поръчки за сметосъбирането в София. 

Според Общината Агенцията по обществени поръчк бави становището си по задължителния предварителен контрол за законосъобразност.

Терзиев алармира, че се готви нова криза в София, по-мащабна от тази с градския транспорт
Обновена

Терзиев алармира, че се готви нова криза в София, по-мащабна от тази с градския транспорт

Той призова Теменужка Петкова да придвижи поръчките на СО за сметосъбиране

Общинският съветник от ПП-ДБ Димитър Петров пък свърза реакцията на двете фирми със събарянето на вилата на бизнесмена Румен Гайтански край яз. "Искър", тъй като именно с него били двете сметопочистващи предприятия. 

Миналия четвъртък от дружествата заплашиха, че има възможност сметоизвозването в столичните райони Люлин, Красно село, Илинден, Надежда, Сердика, Изгрев, Слатина и Подуяне да спре, поради неизплатени задължения от страна на СО.

Сметосъбирането може да спре за 8 столични района от 19 май

Сметосъбирането може да спре за 8 столични района от 19 май

Заради неплатени задължения от страна на СО