Пролетта е тук, снеговете се стопиха и е все по-видно как градовете се грижат за чистотата. Сметосъбирането е актуална тема, когато става дума за разделно събиране на отпадъците и екология, но един важен аспект придобива все по-голяма важност - как технологиите могат да улеснят и подобрят процеса. Първата община в България, която въведе решение по концепцията "Интернет на нещата", беше Монтана, като започна с пилотен проект за умно сметосъбиране още през 2018 г. в сътрудничество с А1 България.
Решението на А1 за интелигентно сметосъбиране помага както за повишаване на чистотата в града и за оптимизация на разходите за тези дейности, така и за възможността за справедливо разпределение на такса смет за гражданите и фирмите, работещи на територията на общината. Това става чрез алгоритми, приложени върху събраните данни от "умните" кофи за смет и подходящи модели за анализ на тези данни.
Монтана - умен град
Пилотният проект за интелигентно сметосъбиране в Община Монтана бързо доказа своите ползи - за гражданите и общинската администрация. Към момента системата за интелигентно сметосъбиране с аналитични функции на А1 включва 2000 контейнера за смет, 220 от които с активни сензори, измерващи нива на запълненост, GPS локация, температура и др. Всички камиони за смет са с тензодатчици, антени за четене на тагове, GPS модули и др., за да се оптимизира ефективността и качеството на сметосъбиращата дейност.
Оптимизирани маршрути
С помощта на технологиите автоматично се идентифицира степента на запълване на контейнерите за смет, тяхното местоположение и статус, количеството отпадъци, което се извозва и др. Системата позволява да се оптимизират и генерират нови маршрути на сметоизвозващите превозни средства на базата на анализ на събраната информация и прилагането на редица аналитични модели. Така от една страна сметоизвозващите компании и общините могат лесно да преценят в кои локации има нужда от допълнителни контейнери или техният брой би могъл да се оптимизира. От друга - оптимизираните маршрути и график на дейността на работата на камионите за смет допринасят и за намаляване на трафика и замърсяването на въздуха в града. "Умните контейнери" могат да се наблюдават в реално време, а данни за нежелани събития като възникнал пожар, преместване, събаряне и други, се систематизират, за да могат общинските власти да предприемат навременни мерки.
Намаляване на разходите
Във финансов аспект решението позволява да се намалят с над 50% оперативните разходи за сметосъбиране. Така се осигуряват и допълнителни ползи за гражданите, тъй като системата информира общините и сметоизвозващите компании в случай на запълване на контейнер преди планираното изхвърляне, и осигурява алармиране в различни други случаи. Системата позволява да се оцени и подобри цялостният процес по сметосъбиране и сметоизвозване, и дава информация на Общините за реално генерираното количество смет за отделни локации на територията им.

Източник: shutterstock