В готовност за гражданско неподчинение са работещите в Агенцията за борба с градушките, съобщи БНР. Преди седмици служителите на агенцията излязоха с протестна декларация.
Причините за недоволството са недостатъчният брой специалисти, които работят на ракетните площадки за защита от градушки, както и ниското им заплащане (заплатите в сектора са около 460 лева). Самата им дейност е недофинансирана.
Заместник председателят на Федерацията на независимите синдикати в земеделието към Валентина Васильонова, че протестната декларация е изпратена до различни институции, от които се очаква реакция. Основната отговорност е на Министерството на земеделието.
Ако не се намери изход, служителите на агенцията се готови след началото на сезона, който започва на 27 април, да спират дейност - на различни дати в различните полигони, в знак на протест.
След ден ще се проведе среща със земеделския министър, която е последен опит да се намери решение на проблемите преди началото на сезона за борба с градушките, за да не се стигне до протест.
Васильонова отбеляза, че целта е напрежението да не ескалира и да не се стига до ефективни протести, така че да остават незащитени от градушки площи: Никой няма нужда от ескалиране на тези процеси и недоволства. Ние продължаваме да водим диалог с МЗХ.
Очаква се среща между синдикалният лидер Светла Василева и изпълнителният директор на агенцията с министъра на земеделието Бозуков, за да потърсят последно, финално решение на въпроса преди откриването на сезона.
Васильонова изтъкна, че основният проблем, за който нееднократно са предупреждавали, е недостатъчният брой специалисти ракето стрелци и тяхната прекомерна натовареност.
"Нашият казус е много прост - хората в тази агенция са 593 по щатно разписание, което е абсолютно недостатъчно да се изпълняват ефективно задачите на агенцията".
Това означава, че работещите по ракетните площадки стрелци трябва да работят в намален състав, и понеже те работят на трисменен режим, те не успяват да спазят почивката след положеното 24-часово дежурство, защото не достигат хора.
Налага се да работят по двама на площадка, което е абсолютно недостатъчно и е невъзможно след това те да се възстановят", каза Васильонова.
Синдикалистът обясни, че за нормалната работа на площадките за борба с градушките са необходими 5 души, но служителите са готови да се откажат от исканията си за повишаване на заплащането, ако бъде увеличен щатният състав, така че на площадка работят дори и по трима стрелци.
Земеделците са готови да се включат заедно с държавата във финансирането на борбата с градушките. Те напълно подкрепят исканията на служителите на агенцията, заяви председателят на Тракийския съюз на зърнопроизводителите Георги Калинчев.
"Ние без тяхната помощ ще бъдем на ръба на фалита, когато има такива тежки градоносни облаци", каза Калинчев.