Не може за една година да се преодолеят или обърнат проблеми на един град, които са затлачвани от десетилетия. Това заяви кметът на София Васил Терзиев в студиото на Нова телевизия, който отчете, че е доволен от първата година на мандата си.
Тази година той определи като управление под натиск и ултиматуми от първия ден, но по никакъв начин не е допуснал застой. В Столична община продължават да работят усилено по идентифицирани предизвикателства, но "Няма как да реша 40-годишни проблеми. Не съм магьосник", отбеляза градоначалникът.
На въпрос ще има ли София тази година украса за Коледа, Васил Терзиев успокои изрично господин Боршош, че столицата ще бъде красива за празниците. Столична община се е погрижила за това преди всичко със спонсори, затова и в разходите не са записани суми, които ще бъдат изхарчени.
По друга гореща тема - ремонтът на "Опълченска" - кметът посочи, че протестите на граждани изглеждат така сякаш са по-скоро напук, тъй като не може на една пътна артерия едновременно да се подмени подземната инфраструктура и да се отвори артерията за движение, така че да няма задръствания, и да се запазят старите дървета и тротоари. Въпреки това властите се опитват да решат действителните проблеми и тяхната цел не е да тормозят гражданите, увери Васил Терзиев.
Според него докато не се завърши ринговата инфраструктура на София, засилен и затруднен трафик из столицата ще има. А това ще се случи в следващите 5-6 години, посочи Терзиев. Най-голямото предизвикателство е нарастващият брой на колите, е оценката на кмета. Той увери, че на мястото на едно премахнато дърво се засаждат няколко нови и това е практика.
Относно намерението му да обяви 3 януари за неучебен ден, той подчерта, че децата в Столичната община ще учат, за да не се създава напрежение по темата.
Обсъжда се и в столичния квартал "Студентски град" да се направи Зелена зона, не скри Терзиев.
"Заставам зад решенията на всички хора от моя екип. Докато са в него, аз ще продължа да ги подкрепям", посочи Васил Терзиев. Думите му бяха по повод разрешения на главния архитект на София за ново строителство. Столична община отново е обвинявана в "стихийно презастрояване" "Когато една сграда има всички законови предпоставки да бъде реализирана, имаш два избора - или да следваш закона, или с административни хватки да кажеш, че се бориш с презастрояването. Целият процес години наред не е правен както трябва", каза още Терзиев и обясни, че разрешаването на проблемите в презастрояването не са в ръцета на Столична община, а предимно в ръцете на законодателя. Трябва да се променят редица закони и наредби.