До момента няма признаци за чума и шарка по овцете и козите в Ямболско, съобщава БТА.

Извършени са клинични прегледи на повече от 400 животни. Прегледите продължават и днес. Кръвни проби от животните ще се вземат само при съмнение за заболяване.

Шест ямболски села попадат в наблюдаваната 10-километрова зона заради огнището на шарка в сливенското село Желю войвода. Те са Зимница, Завой, Веселиново, Кабиле, Дражево и Хаджидимитрово. В тях се отглеждат около 1600 овце и кози. Освен прегледи се извършва и актуализация на регистрите на животните.

Кметовете и на шестте села съдействат на ветеринарните лекари.

Умъртвяват овцете, заразени с шарка, в Сливенско

Умъртвяват овцете, заразени с шарка, в Сливенско

Стадото наброява 150 животни

Няма напрежение сред стопаните в населените места, проведени са предварително разговори, обясни кметът на община Тунджа Станчо Ставрев.

Междувременно остава забраната за превоз и организиране на пазари за животни. Полицията оказва съдействие на ветеринарните власти съгласно мерките, набелязани на извънредното заседание на областната епизоотична комисия.

Възложени са функции на пътна и охранителна полиция да се осъществява контрол върху транспортирането на животните. Дадено е указание и график на отговорните лица за връзка с представител на агенцията по храните.

Стадата край Велинград, в които беше открито огнище на чума, остават под карантина. Собствениците отказаха да дадат трета проба от животните, която да бъдат изпратена в лабораторията в Монпелие.

Животновъдите трябваше да решат дали да приемат обезщетение, което земеделският министър Георги Тахов обясни, че ще бъде изплатено след обезопасяване на огнището или да допуснат органите да вземат нови проби от животните, които да бъдат изпратени във Франция.

Тахов убеждава фермерите във Велинград да решат бързо третата проба или обезщетение сега

Тахов убеждава фермерите във Велинград да решат бързо третата проба или обезщетение сега

С обезщетението фермерите ще могат да възобновят работа януари месец

Министерството на земеделието и храните (МЗХ) предлага 960 000 лв. обезщетение на собствениците на заразеното с чума стадо във Велинградско, предаде БНР.

Сумата е получена след финалното изчисление на възможните компенсации, ако животните бъдат унищожени, но фермерите все още не са дали своя отговор.

Ведомството обещава, че стопаните ще могат да получат парите 7 дни след обезопасяване на огнището и през януари вече ще могат да възобновят дейността си. Но ако собствениците на стадото искат повторно тестване, което да се направи във френския град Монпелие, тогава ще трябва да се изчака до излизането на резултатите, а дотогава стадото ще бъде под карантина.

Министерството на земеделието обаче настоява за бързи действия, за да се избегнат санкции от ЕК. Много стопанства в страната се тревожат, че изчакването може да доведе до забрана на търговия с месо и млечни продукти от България като страна с действащо огнище на чума.

Близките на собствениците на заразеното стадо смятат, че те са подложени на натиск от хора с неясни интереси, представящи се за защитници на правата им.

БАБХ: Щамът на чумата по животните във Велинград не е толкова смъртоносен

БАБХ: Щамът на чумата по животните във Велинград не е толкова смъртоносен

Но вирусът е наличен и може да заразява други животни