Допреди месец Йоанна Ганчева и Никол Колева дори не подозират една за друга. Първата е студентка в Дортмунд, а втората - в Кардиф. Противно на повечето български студенти в чужбина обаче, вместо да потърсят работа за през лятото, ще се върнат в България, за да бъдат част от стажантската програма на Lidl.

Днес, вече повече от месец, двете момичета кръстосват складовата база на веригата в с. Равно поле, за да разплетат различни логистични задачи.

Първа крачка към завръщането у дома

Йоанна е на 16 години, когато заедно с цялото семейство се местят в Германия. "Седмица по-късно трябваше да започна учебната година, а знаех само две-три думи на немски", спомня си тя. Именно това обаче ще я научи да се приспособява бързо и ще я направи по-упорита. Така с постоянство и увереност осем години по-късно записва "Инженерна логистика" в Техническия университет в Дортмунд. Запалва се по нея, след като за първи път чува правилото "The 7 R"s" (от английската дума right - подходящ, правилен). То гласи, че логистиката е осигуряване на подходящия продукт в подходящото количество и в подходящото състояние на подходящото място в подходящото време на подходящия клиент с подходящите разходи. Така осъзнава, че иска да бъде част от този сложен, но интересен процес. Затова и когато попада на обявата за летен стаж в Lidl, която предлага именно работа по проект в областта на логистиката, кандидатства веднага.

Йоанна Ганчева

Източник: Lidl

Йоанна Ганчева

Задачата ѝ е да направи анализ на пилотна позиция - специалист "Централни разпределения". "Звучи сложно, но ролята на един такъв специалист би била да постига възможно най-ефективното разпределение на количеството стока. А моята задача е да изследвам каква би била добавената стойност от това", обяснява тя. Харесва й и отношението на колегите, които й помагат още по-бързо да се адаптира и да се почувства като част от екипа.

Освен да види на практика как работи правилото "The 7 R"s", стажът ѝ в Lidl е важна крачка и в още една посока - връщането ѝ в България за постоянно. "В университета се сприятелих с други български студенти и осъзнах, че взаимоотношенията с хора от моята националност ми липсват повече, отколкото съм предполагала. Започнах да се прибирам по-често в България, да общувам с върнали се от чужбина българи и преди да се усетя вече не си представях да живея другаде", казва Йоанна. С тази перспектива гледа и напред - да завърши университета и да се прибере у дома.

Оптимизирай това

Точно това е задачата на Никол. Никак обаче не е лесна, особено когато говорим за логистичен център от 53 000 кв.м. Проектът ѝ е да направи анализ на административните процеси в складовата база и да предложи начин за тяхното оптимизиране. "Изисква се да съм наблюдателна, да работя добре в колектив, да следя внимателно как протича работата в дадения отдел и да изследвам случващото се", казва Никол.

Никол Колева

Източник: Lidl

Никол Колева

В университета има предмет "Операционни изследвания" - в него ги учат да намират най-ефективния метод за реализирането на даден проект и винаги да търсят начин за оптимизация. Така разбира, че това е сферата, в която иска да се развива. И когато попада на обявата за стажантската програма на Lidl с проект точно в тази област, всичко си идва на мястото. "Първото нещо, което ме впечатли беше динамичната обстановка в склада, огромният екип от хора и в какви бързи темпове се случва всичко", разказва тя. Специалността, която учи в университета в Кардиф - "Математика, математическо моделиране и статистика", също много ѝ помага. "Математиката развива изключително много аналитичното мислене и вниманието към детайла. Винаги търся причинно-следствената връзка и искам да си обясня защо нещо се случва по даден начин".

Ясна причинно-следствена връзка има дори в хобитата ѝ - спортът и музиката, които практикува от близо 8 години. Още от дете практикува различни спортове. В момента тренира волейбол, но преди него се намества и балетът. "Като дете ходих на балет в кварталната училище. В съседната стая имаше уроци по пиано и музиката от него ме вдъхнови. Много ми хареса, защото беше нещо по-различно от обичайните ми занимания. Вече не тренирах само тялото, а и творческия си ум", завършва Никол.