Двадесет и пет метрова риба от пластмаса "заплува" пред НДК. Поводът е Международният ден на Черно море, който отбелязваме днес.
Рибата, която е направена от общо 800 полиетиленови плика, беше разпъната от активисти от екологично сдружение "За Земята" и "Грийнпийс". Събитието е част от кампанията "Свободни от пластмаса".
Преминаващите граждани на София получиха пощенски картички с идеи как да намалят еднократната пластмаса в ежедневието си.
Пластмасовите торбички, от които е направена рибата, са сред трите най-често срещани отпадъци по плажовете и във водите на Черно море. Те са и причина за замърсявания из цялата страна.
Въпреки това най-тънките найлонови торбички останаха извън пълните забрани на пластмасови изделия за еднократна употреба след гласуване на Европейския парламент миналата седмица.
От "За Земята" призовават министъра на околната среда и водите Нено Димов да подкрепи най-строгите мерки за спиране на замърсяването с еднократни пластмасови изделия, които бяха одобрени от Европейската комисия и Европейския парламент:
- - 90% разделно събиране на пластмасови бутилки и въвеждане на депозитна система за тях в България
- - забрана на оксоразградими пластмаси и контейнери за храна от полистирол
- - задължение на производителите да плащат пълните разходи за пластмасовите отпадъци за еднократна употреба
- - ограничаване на изделията от хартия с пластмасова облицовка (например "картонени" чашки за кафе) или от смес от пластмаса и други материали (например "картонени" кутии за сок)
Организациите отправят и следните предложения към министъра:
- налагане на осезаема такса върху всички пластмасови торбички и въвеждане на пълна забрана до 2025 г.
- незабавна забрана за използване на пластмасови чаши и бутилки за еднократна употреба в детски градини и други учебни заведения
- скоростно въвеждане на широкообхватна депозитна система на пластмасови бутилки за напитки в България
Очаква се новата Директива да бъде приета до месец май 2019 г.