Процентът на изсичане на гори в световен мащаб е спаднал драстично през последното десетилетие, съобщава БиБиСи.
Затова е допринесло по-малкото изсичане на горите в Амазонка и фактът, че Китай сади множество дървета
Въпреки това в някои страни горите продължават да изчезват алармиращо бързо, според организацията на ООН за храните и селско стопанство.
В оценката на глобалните горски ресурси от 2010-а се посочва, че най-драстично се секат дървета в Африка и Южна Америка.
Австралия също губи много от зеленото си богатство заради голямата суша.
Този доклад носи добри новини, коментират координаторът на проекта Мийт Уилки. Това е първият път, при който можем да кажем, че рейтингът на изсичане на гори върви надолу в световен мащаб.
През последното десетилетие горите са изчезвали с 13 млн. хектара на година, в сравнение с 16 млн. хектара през 90-те години на миналия век.
Междувременно в унисон с това, новите насадени гори са в размер на 7 млн. хектара за година. Това означава, че изгубената горска площ в световен мащаб е 5.2 млн. хектара всяка година. За сравнение през 90-те тя се е равнявала на 8.3 млн.
В световен мащаб 31% от територията на Земята са гори.
fireman_90
на 25.03.2010 в 18:57:36 #3Подпишете се http://www.panda.org/bg/get_involvedd/forestcampaign/
boris
на 25.03.2010 в 17:04:28 #2обезлесяването е проблем дълеч по голям от т. нар. Глобално затопляне., което не ясно нито дали е нещо извънредно, поради нищожният период през който водят измервания, нито дали е предизвикано от човека. Когато обаче една територия е покрита с гори , дори и драстично покачване на температурите не оказва почти никакво влияние върху микроклиматичните условия. Затоплянето е пагубно именно за обезлисените територии, защото дърветата задържат влагата и предотвратяват ерозията. Зо бай Ганьовският селяндурски печалбар, разбира се, подобни разсъждения са недостижими, но за политиците е нидопустимо да се джавкат за разни "въглеродни емисии", ВЕЙ, куровей и прочие, а да не наказват поголовно сечите, ски пистите и въобще строежа на инфраструктура в планините и добива на дървесина. Освен това от статията се наблюдава много лошият почин да смятат като "плюс" новозасадените територии единствено като площ, което е много неправилно, защото и сто новозасадени фиданки нямат биологичният ефект на едно единствено стогодишно дърво. Опасна заблуда е , че заместването на столетни гори с новозасадени фиданки решава въпроса и замазва положението.
Ivan Костофф
на 25.03.2010 в 16:40:36 #1демокрацията има нужда от сечене на гори, щото требе да се увеличава капитала