48% от българите предпочитат в България да се въведе за постоянно зимното часово време.
32% пък са на мнение, че лятното часово време трябва да се приеме като постоянно.
Това сочат данни от социологическо проучване на "Екзакта Рисърч Груп" във връзка с предложението на ЕК от следващата година да отпадне сезонната смяна на часовото време и всяка от държавите членки на ЕС да реши кое време ще прилага като постоянно.
Въпросът - "Европейската комисия предлага от следващата година сезонната смяна на часовото време да отпадне и всяка от държавите-членки на ЕС да реши кое време ще прилага като постоянно - лятното или зимното. Кое часово време бихте желали да се приеме занапред като постоянно в България - лятното или зимното?"
Спрямо резултатите от проучването става ясно, че висок процент от българите нямат мнение по въпроса. Над 20% от анкетираните са посочили, че не могат да преценят.
Разбивка на данните показва, че най-често без мнение са младите българи на възраст под 30 години, обясняват от агенцията.
Привържениците на позицията зимното часово време, които имат превес с 20% спрямо тези на лятното, са по-често жени, хора на възраст над 59 години и жители на провинцията.
В полза на избора на лятното часово време за постоянно се изказват по-често хора на възраст между 30 и 40 години, високообразовани респонденти и жители на столицата.
Профилите на подкрепящите две позиции са показателни за това, че съществуват прагматични и рационални аргументи сред определени групи хора.
Източник: "Екзакта Рисърч Груп"
"Това предполага да се проведе широка и открита дискусия по въпроса, за да се стигне до оптимален избор. Така ще се даде шанс и на хората без мнение по темата да направят своя избор. Още повече, че въпросът кой вариант ще бъде предпочетен за страната ни не е предрешен", тълкуват още от агенцията.
Проучването е проведено в периода от 28 септември до 5 октомври между 1 000 пълнолетни българи в 92 населени места.
Припомняме, днес приключва националното допитване до гражданите за определяне на лятно или зимно часово време.
Гласуването става на интернет адреса: http://www.euaffairs.government.bg/page.php?c=24&d=15676
Онлайн запитването на Европейската комисия стартира на 4 юли и продължи до 16 август.
Пред година в своя анкета News.bg попита читателите си:
"Как ви се отразява смяната на времето?"
Възможните отговори:
"Не я усещам";
"До няколко дни се сменям и аз";
"Един месец съм като болен";
"Тази смяна е добре, пролетта е ужас";
"Дразни ме принципно".
Към 11 октомври 2018 година резултатите от анкетата сочат, че най-много от респондентите са посочили, че смяната на времето ги дразни - 33.8%.
В другата крайност - 22.6% от участвалите сочат, че не усещат смяната на часовото време.
17.2% отговарят с третия отговор - "Един месец съм като болен".
По 13.2% от анкетираните са посочили, че ефектът от смяната на времето треа само няколко дни и че смяната на часовото време не е лоша идея, защото "пролетта е ужас".
Сумарно, хората отговорили против смяната на часовото време (отговори 5 и 3), са 51% от всички участници.
Тези, отговорили с по-скоро положителен за смяната на часовото време отговор (отговори 1 и 4), са 35.8% от всички.
анкета
Как ви се отразява смяната на времето?
Не я усещам 22.5%
До няколко дни се сменям и аз 13.2%
Един месец съм като болен 18.6%
Тази смяна е добре, пролетта е ужас 12.3%
Дразни ме принципно 33.4%
Zloben
на 11.10.2018 в 17:03:03 #4Само положението на земята спрямо слънцето определя часа. Селянинът от хилядолетия забива една сопа в земята, мери две стъпки и по сянката на пръчката определя почти точно часа. Това е слънчев часовник ⌚ ако младите незнаят. В тази полемика прочетох, изказвания на изкючително елементарни и неуки хора.
Zloben
на 11.10.2018 в 16:53:57 #3Цялата тази полемика е напълно излишна. От хилядолетия генетично ние заложено астрономическото- реалното или така нареченото зимно часово време. Кого лъжем слънцето, земята, животните или растенията? Лъжем само себе. Върнете астрономичрското - реалното часово време. Господа министри не оставяйте в историята с тази измислица лятно часово време.
Comon Sense
на 11.10.2018 в 14:04:26 #2Всичките проучвания са такива. Отново похарчени много пари, в цяла европа, за нищо. Въвеждането на лятно часово време има икономически основи, които днес вече не са валидни. От друга страна, смяната влияе зле на здравето особенно на децата. Следователно, не трябва да има смяна на часовото време. А за да бъдат всички доволни, защо не въведем часово време по средата между астроничното (зимно) и лятното. На 1/1/2019 слагаме часовниците с 30 мин напред (една последна промяна) и това е - зимно и лятно. Така интересите и предпочитанията на всички са взети под внимание.
ce
на 11.10.2018 в 12:11:26 #1манипулативно проучване, защо липсва въпросът колко искат и двете времена