6240 врабчета преброиха доброволци от цялата страна, съобщава Българското дружество за защита на птиците.

Осмото издание на кампанията "Ние броим врабчетата" се проведе на 27 април и в нея се включиха доброволци от общо 465 локации.

Общият брой на преброените врабчета включва и трите вида - домашно, полско и испанско. От тях най-многобройно е домашното врабче - 5178 броя (83% от трите вида), полските са 958 (15%), а испанското врабче по традиция е с най-малка численост - 104 (2%). Процентното съотношение между различните видове врабчета е - 83% : 15% : 2%.

Броим врабчетата у нас на 27 април

Броим врабчетата у нас на 27 април

Инициативата е на Българското дружество за защита на птиците

БДЗП посочва, че резултатите, които врабчебройците са записали, са между 0 и 203. Средният брой за локация е 13 екземпляра, а най-многобройният запис - 203 птици, е отчетен в Асеновград. Другите райони, в които са преброени най-много врабчета са София (200) и Варна (155).

Никакви врабчета не са забелязани в 16% от локациите, като този процент е по-висок от този през миналата година - 13%, и през 2022 г. - 9%. Това е един от важните показатели, който показва какви местообитания отблъскват врабчетата и съответно какви са заплахите, водещи до намаляването им, отбелязват от дружеството.

По традиция най-много птици са регистрирани в дворове на къщи (39%), следват междублоковите пространства (27%), парковете (12%), градски площади (6%) и тихите улици (4%).

Данните потвърждават значението на зелените площи както в дворовете на къщи, така и в междублоковите пространства като важна среда за биоразнообразието в градовете, което е показател и за благосъстоянието на хората.

Тази година БДЗП постави на ключови места в столицата билбордове за врабчета с призив да се явят в деня на преброяването.

600 милиона птици по-малко вече летят в Европа

600 милиона птици по-малко вече летят в Европа

България е загубила 25% от птиците си в земеделските земи за последните 17 години