Жените с малки деца и тези, на които предстои да станат майки в скоро време, се сблъскват с проблеми при намиране на работа. Това сочи проучване на агенция "Тренд", изготвено по инициатива на евродепутата Елена Йончева. Изследването е проведено между 26 ноември и 3 декември 2020 г., за да се оцени доколко жените в България са равнопоставени на пазара на труда.
Данните са тревожни. 67% от българите са чували за проблеми с намирането на работа от майки на малки деца. При жените този дял е 75%. Високи резултати се отчитат при хората, които са в трудоспособна възраст, както и сред живеещите в областните градове. 42% от запитаните пък са чували за млади жени, които все още нямат деца и имат проблеми с намирането на работа. Сред честите причини за това е, че млади жени във фертилна възраст могат скоро да създадат семейство.
Проучването проверява и нагласите към стереотипи като "жената трябва да се подчинява на мъжа", "работата на жената е само да гледа децата", "мъжете са по-добри професионалисти от жените", "нормално е управленските позиции да се заемат от мъже", "имате ли проблем жена да изкарва повече пари от мъжа" и други.
При всички въпроси се откроява разлика във възприятията между мъжете и жените. При по-възрастните и жителите на малките населени места нараства патриархалното отношение. В тези сегменти на обществото има високи дялове на съгласни с твърдения като това, че работата на жената е само да гледа децата, мъжете са по-добри професионалисти от жените, нормално е управленските позиции да се заемат от мъже и т.н. Все пак 51% от всички българи казват, че не са съгласни, че работата на жената е само да гледа децата, а 69% отричат, че жената трябва да се подчинява на мъжа. Сред мъжете обаче 38% мислят, че жените трябва да се подчиняват, докато 88% от жените отхвърлят това твърдение.
Управленските позиции е нормално да се заемат от мъже, твърдят общо 40% от всички запитани, а 52% са против това разбиране. Разбивката по пол обаче показва голяма поляризация на мненията - 61% от мъжете приемат това твърдение, а 73% от жените го отхвърлят.
Разлика в позициите има и в отговорите на въпроса дали има равнопостовеност в професионалната реализация. 59% от мъжете твърдят, че има, докато 48% от жените са на обратното мнение.
Изследването показва, че 73% от българските мъже нямат проблем жените да изкарват повече пари, както и 67% нямат проблем жена да им бъде ръководител. Едва 21% от жените обаче са на мнение, че получават справедливо заплащане.
Мнозинството от запитаните (57%) не е съгласно с твърдението, че съгласни, че мъжете могат да се реализират по-лесно на пазара на труда отколкото жените, докато 30% са на обратното мнение.
73% пък смятат, че жените имат необходимите качества да правят бизнес срещу 14%, които са несъгласни, и 13%, които не могат да преценят.
Според 60% от анкетираните пък би било добре в бизнеса да участват повече жени на високи постове.
64% считат, че жените и мъжете у нас са равни в личните отношения. На това мнение са и 58% по въпроса за служебните отношения, а 56% твърдят, че двата пола са с равни права на пазара на труда. Че жените и мъжете имат равни възможности за кариера пък смятат 51% от анкетираните.
Убедителното мнозинство от 85% от запитаните е на мнение, че мъже и жени на еднаква позиция трябва да получават еднакви заплати. Несъгласни с това твърдение са едва 6%. Сред основните мотиви, които се посочват са, че мъжете са по-добри в работата (18%), вършат повече работа (10%) или че жените не могат да се справят с физически натоварвания (9%).