Няма как да стане това ветеринарите да не могат да си свършат работата, защото в крайна сметка това не касае само фермерите от района - това касае фермерите от цялата страна. Това заяви пред БНТ съпредседателят на Националната асоциация на овцевъдите и козевъдите Симеон Караколев.

Той посочи, че недоверието трябва да бъде преодоляно по някакъв начин. Според него за това вина има БАБХ.

Караколев изтъкна, че от 2018 г. от агенцията по никакъв начин не са променили подхода си спрямо фермерите, прозрачността в техните действия. Той изрази съмнение, че именно ветеринарят е този, който има интерес да пренася зарази. По негови думи, когато става дума за евтаназиране на животни, ветеринарят трябва да влезе в ролята на психолог - да обясни на стопанина какво се е случило.

С протест пазят фермите със заразени овце във Велинградско

С протест пазят фермите със заразени овце във Велинградско

Стопанинът на животните има съмнения и в повторните проби

"Някой трябва да обясни на тези фермери какво е това чума и през какви периоди минава това заболяване. Някой да им каже - трябва да се евтанизират тези животни. Ето ви цената, на която ще ви платим животните. Те влизат като барети. Ама Агенция по храните не е специализирана структура, която работи в анонимност и която влиза да изненадва фермерът", възмути се Караколев.

Той бе категоричен, че БАБХ трябва да бъде отворена към фермерите и да обяснява.

По негови думи стопаните във Велинград са рухнали психически.

Според Караколев хората, които се изказват по темата и са големи експерти по чуми, "сигурно нямат нито котка или куче у дома си".

БАБХ: Чумата по овцете във Велинград е проникнала у нас преди 14-21 дни

БАБХ: Чумата по овцете във Велинград е проникнала у нас преди 14-21 дни

Смята се че заразата е тръгнало от нерегламентирано внесено животно

Той изтъкна, че от от Националната асоциация на овцевъдите и козевъдите заемат страната на собствениците.

"Тези хора ще рухнат психически на атаката, на която са подложени на въпросните защитници. Трябва да се вземе експертно решение", настоя Караколев.

Според него фермерите се възползват в момента. От няколко месеца от асоциацията са сигнализирали до БАБХ, че трябва да бъдат затегнати контролът и мерките за движението на животните с цел превенция. Безконтролната търговия, включително незаконната, обаче така и не била спряна.

Деан Тодоров - също съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация, пък заяви пред БНР, че от асоциацията искат оставките на цялото ръководство на БАБХ за несправяне с проблемите, неовладяване на обстановката и конкретно за казуса с Велинград.

По негови думи ситуацията в сектора е много тежка, а проблемите са разностранни.

"Говорим за институционален проблем и невярата на хората в системата, в БАБХ. Това са проблеми, трупани с години", изтъкна той.

Тодоров обясни, че на извънредния Управителен съвет е било решено незабавно да се сигнализират всички компетентни органи за пълната липса на дезинфекциозни средства.

"Виждаме всякакви хора се разхождат. Хората имат право на протест. Но ако наистина говорим за толкова опасно заболяване, това е абсолютно недопустимо и е в разрез с всякакви норми, закони, наредби и всичко останало. Не може хора от цяла България да влизат във фермата. Трябваше да се организира санитарен коридор, да има пропускателни пунктове, да има дезинфекция", изтъкна той и предупреди: Ако това заболяване попадне в други ферми, за нас е пагубно.

На 100% компенсират фермерите с евтаназирани заради шарка и чума животни
Обновена

На 100% компенсират фермерите с евтаназирани заради шарка и чума животни

Вторите проби на овцете във Велинград също са положителни

Тодоров посочи, че има индикации, че чумата по овцете от проблемното стадо във Велинградско може да се е разнесла и по други стада.

"Имаме информация, че това заболяване - въобще не става въпрос за 10-15-20 дни, както твърдят от БАБХ, а за много по-дълъг период от време. Това означава, че държавата пак не е осъществила абсолютно никакъв контрол", възмути се той. По негови думи БАБХ има две основни функции - контрол върху храните и контрол върху животните.

Относно шарката по дребните преживни животни, открита в стадо в Сливенско, което след това беше унищожено, Тодоров изтъкна, че до този момент никой не е взел проби от 3-километровата или от 10-километровата зона.

"Протоколът за действие в такава ситуация е крайно грешен. В момента, в който се открие положителна проба за такова особено опасно заболяване, веднага трявба да се вземат проби. Ние чакахме една седмица, след това се умъртви това стадо и чак сега започва да се търси в 3-километровата зона и 10-километровата зона", посочи той.

Припомняме, че огнището на чума по овцете беше установено в края на ноември във Велинградско. БАБХ още тогава предупреди, че това създава риск да ни бъде наложена забрана да изнасяме млечни продукти в ЕС. От стопанствата със заразени животни бяха взети повторни проби. МЗХ от своя страна обеща да компенсира собствениците на болните овце. Животновъди пък се събраха на протест да бранят стопанствата във Велинград.