Хиляди българи, живеещи в чужбина, се включиха в петиция около искания за промени в Изборния кодекс, за да могат да упражняват ефективно правото си на глас.
Сънародниците ни настояват за автоматичното отваряне на рекордния брой секции извън страната от парламентарните избори през 2014 г., както и за създаването на многомандатен избирателен район "Чужбина". Чрез него българите зад граница ще имат свои преки представители в Народното събрание.
Петицията поставя искането както извън, така и в страната още на предстоящите избори да може да се гласува и по пощата, а впоследствие да се изгради система за електронно гласуване.
Инициативата е на организаторите на протестните шествия в Австрия, като целите на петицията се подкрепят от протестиращи българи и от редица други държави.
Стефан Манов, член на ОС към ЦИК, заявява, че гласът на българите зад граница трябва да бъде зачетен наравно с останалите гласове. Той отбеляза, че при автоматичното отваряне на секции през 2014 г.гласуват 145 000 българи зад граница спрямо 115 000 през 2013 г. Резултатът е 60% повече гласували в САЩ, Западна Европа и Австралия, и 5% по-малко в Турция, по негови данни.
Сънародниците ни в Австрия вече седем пъти излизат на протести. Очаква се следващото протестно шествие да е след две седмици. В инициативата са се включили и българи от САЩ, Великобритания, Германия, Франция, Италия, Австралия, Канада, Холандия, Белгия, Дания, Норвегия и други. Подкрепа за исканията има и от страната.
dddddd
на 07.10.2020 в 18:42:48 #2И една бележка към заглавието. Българи в чужбина, а не българите в чужбина, които сигурно са милиони и кой е този, дето се изказва от името на всички? Имаше опит за партия на българите в чужбина - естествено пълен провал. Всеки си има свои виждания и единственото, което имат общо е че са извън пределите на България. Ама и в чужбина пълно с водачи, само дето не могат да се съберат 7 човека за да открият изборна секция. България има може би най-леките условия за гласуване от чужбина.
dddddd
на 07.10.2020 в 18:31:02 #1Много хора не могат да схванат какво означава изборите да са честни. Има два най-важни фактора - да се установи, че човекът гласува сам, по своя воля и да се гарантира тайната на вота. Дори в САЩ в момента се водят спорове за гласуването по пощата, въпреки, че там имат практика с регистрирани гласоподаватели. Никъде не се практикуват такива измислени идеи, защото само ще доведат до масови фалшификации. Машинното гласуване е излишен лукс, а електронното не може да гарантира нито кой гласува, нито тайната на вота. И сравнението с банкирането е огромна глупост, но човек малко трябва да се замисли защо. Много ганювци, дето въобще нямат представа как е организиран изборният процес, си мислят, че някой там нещо си попълва и Цветанов брои бюлетините. И това им се обяснява стотици пъти, но овцата си е овца, било то и в чужбина.