Рисково е, но е необходимо българското правителство да поиска конвергентен доклад. Това заяви пред БНР проф. Даниела Бобева - финансист, преподавател и бивш вицепремиер.

По нейни думи в момента сме в хубава пролука и възможност да приемем еврото. Облаците над фиска обаче били доста и се сгъстяват.

Ако сега в изчислението на инфлацията се махне една държава, тогава ние изцяло покриваме критерия, обясни проф. Бобева и допълни, че дали това ще се случи, зависи от докладите на ЕК и ЕЦБ.

"Евростат публикува данните за инфлацията в ЕС, което даде възможност да се изчисли инфлационен критерий, който за нас беше проблемен. Не го изпълнявахме, но непрекъснато намаляваше разликата между критерия и българската инфлация. Сега обаче - с данните от декемврийската инфлация, ние се отклоняваме с много малко", коментира финансистът и изтъкна, че ако нашата инфлация е била съвсем малко - с 0.1% - по-ниска, сме щели да покрием инфлационния критерий.

ИПИ: Вратата за еврото е отворена от 1 януари 2026 г.

ИПИ: Вратата за еврото е отворена от 1 януари 2026 г.

Най-вероятно в идните месеци България ще подаде искане за извънреден конвергентен доклад

Това ни даваше възможност да поискаме оценка дали изпълняваме всички критерии и така да приемем европейската валута в началото на следващата година, поясни Бобева.

По нейни думи в повечето случаи са изваждани три страни. По този начин инфлационният критерий става по-висок и държавите, които искат да влязат в еврозоната, по-лесно могат да го покрият.

Ние не знаем кога ще ни оценят ЕК и ЕЦБ, обясни Бобева.

"Ако ни оценяват с декемврийската инфлация, влизаме. Обаче ако много я вдигнем през януари, това ще се отрази", предупреди тя.

Да плащаме в евро от 1 януари 2026 г. - реалистичен сценарий според Петър Ганев

Да плащаме в евро от 1 януари 2026 г. - реалистичен сценарий според Петър Ганев

Въпреки пълната политическа неразбория в страната