Тоз, който падне в бой за свобода, той не умира. Честваме 171 години от рождението на българския революционер, поет и публицист Христо Ботев.
"За съжаление последните десетилетия отново дадоха повод за експерименти върху съзнанието на младото българско поколение и то не знае много за Ботев", заяви министърът на отбраната Красимир Каракачанов на тържествена церемония пред паметника на Ботев в Борисовата градина в София.
Там Ботевата поезия оживя с гласа на актрисата Силвия Лулчева, а революционните песни като "Вятър ечи, Балкан стене" и химна "Радецки" бяха изпълнени от мъжкия вокален ансамбъл "България" и Гвардейският представителен духов оркестър.
В своята публицистика Ботев е засегнал и проблемите на българското население в южните райони, които са били подлагани на геноцид от страна на турската власт, но и от страна на империи и малки съседни държави, които са искали да ги асимилират, припомни той.
"Това е Ботев - човекът, който направи всичко, за да вдигне съзнанието на българина и да го направи готов да воюва за онази България, която той за съвсем малко не доживя, не доживя, защото излезе и загина в името на тази свобода", посочи още военният министър.
Ако се вгледаме в творчеството на Ботев, според Каракачанов, ще видим каузите, идеите и начинанията за борба на българския народ.
"Ние, българите, сме склонни да търсим винаги нови кумири. 45 години се прекарвахме под всевъзможни интернационализми, сега се опитваме да станем глобалисти и генерали", изтъкна още Каракачанов в словото си и допълни, че Ботев ни учи преди всичко да имаме българско чувство в името на българската нация.
Христо Ботев е роден по стар стил на Рождество Христово, а по нов стил на Богоявление. Българският народ бе благословен да има учител като Ботев, подчерта зам.-кметът на София Тодор Чобанов.
"Само разумният и братски съюз между народите ще унищожат теглилата", цитира той статия на Ботев, публикувана във вестник "Знаме" и допълни: "Най-вече уважението към българите по света ще дойде от виковете "Ура" и от пукота на българските пушки. Ботев бе поет, издател, будител на своя народ, неговата пушка бе неговото остро перо", заяви Чобанов.
Зам.-кметът допълни, че "ако баща му даскал Ботьо преподаваше в скромните стаи на калоферското училище, Ботев учеше и до днес учи цял един народ, а класна стая му е цялата българска земя".
На церемонията бяха поднесени венци пред паметника в чест на великия българин.
dad
на 07.01.2019 в 10:41:24 #2Ботев и изказванията му за Русия:Царска Русия от средата на 19 век далеч не е била демократична държава,народът не е тънел в охолство и разкош.Царизмът е бил строг и суров спрямо противниците на царя,призракът на комунизма е бродел не само в Европа,а и в самата Русия.Ботев по природа свободолюбива,правдолюбива личност,с идеи клонящи към комунистическите,след като е живял вОдеса,е имал достатъчно наблюдения за отношени ята на бедните и средни слоеве към царизма.Напълно възможно е така да са се оформили някои отрицателни мисли и изказвания спрямо царското самодържавие.И товасе отнася както за Ботев,така и за други наши революционери от това време.РАЗБИРА СЕ ТОВА НИ НАЙ МАЛКО НЕ ОМАЛОВАЖАВА ПРИНОСА НА РУСКАТА ИМПЕРИЯ И ЛИЧНО НА ИМПЕРАТОРА ЗА Р.-Т.Освободителна война и възстановяването на Българската държава.Спекулациите на тази тема са като правило дело на съвременните русофоби като материал за оплюване на съвременна Русия.
bgplus
на 06.01.2019 в 22:19:12 #1Мизиец, Ботев не е заел точно, че скоро след неговата гибел ще се случи Освобождението. Още повече, той не е могъл да знае, че тъкмо критикуваната от него Русия ще освободи България Писала е това преди Освобождението да стане факт. Стореното благородно дело от страна на Русия радикално преобръща словата и думите на Ботев. Ако бе доживял и видял сътвореното от Русия той би написал по друг начин и би преосмислил казаното за Русия. Добра или лоша тъкмо тя ни освободи и ние не можем да променим това колкото на някои да им се иска това да бяха американците с техните f-16.