Висока степен на гражданска активност и желание за участие в доброволчески дейности проявяват младежите от уязвими училищни общности. Нивата са значително по-високи от тези сред българските възрастни граждани и съизмерими с най-развитите европейски държави.

Това сочи проучване, проведено от Център "Амалипе" и институт "Отворено общество", чиито резултати бяха оповестени на 21 февруари, Световният ден на майчиния език. В изследването са участвали над 1600 младежи до 22-годишна възраст от цялата страна в периода ноември-декември 2022 г. Проучването е сондажно и има за цел да изследва нагласите за гражданско участие и ценности сред деца и младежи от уязвими училищни общности. Анкетирана е и малка група от около 100 деца, отпаднали от училище.

Младежите от различни етноси - роми, българи, турци и др. споделят сходни ценности. Над 90% проявяват силна привързаност към своите семейства, над 80% към училищата и класа, в който учат, над 80% към България, както към Европа и към света като цяло.

При учениците в 6 и 7 клас от уязвими училищни общности в България, се наблюдават многопластови тенденции, но общата картина показва висока степен на гражданска енергия и готовност за участие в обществения живот.

Около 1/3 от респондентите са участвали в различни форми на училищна демокрация - организация на децата в класа или в училището, a близо 40% имат намерение за системна доброволческа дейност. Всъщност почти 40% от децата и младежите вече са участвали в доброволчески дейности, а почти половината са правили лично дарение.

По данни на изследователи и анализатори в повечето развити демокрации по света участието на младите е значително по-слабо от това на по-възрастните поколения, като продължава да намалява. На практика степента на гражданска активност на децата и младежите от уязвими училищни общности не е по-ниска от тази на средностатическия пълнолетен гражданин в България. Около 25%-30% от пълнолетните, заявяват че са участвали в дарителски кампании през различни години. С много по-нисък дял следват други форми на гражданска активност като подписването на петиции. Според проучвания от различни години с доброволчество се ангажира 5%-10% от пълнолетното население в България.

Над 700 училища запазват медиаторите си до юни 2023 г.

Над 700 училища запазват медиаторите си до юни 2023 г.

Националната програма, по която са назначени медиаторите, е удължена