За първи път от над тридесет години насам природозащитници регистрираха черен лешояд в Източна Стара планина.
Видът е виждан в района през 70-те години и към момента се счита за изчезнал като гнездящ от България.
На 23 април фотокапанът, поставен на площадката за подхранване на лешояди в района на Природен парк "Сините камъни" край Сливен засне млад черен лешояд, заедно с традиционната група хранещи се белоглави. Това е първото наблюдение на вида от повече от тридесет години насам, съобщават от Зелени Балкани.
Птицата е в компанията на 21 белоглави лешояди, освободените в рамките на проект Завръщане на лешоядите в България и вероятно дошъл от Сърбия.
Черният лешояд е бил широко разпространен в миналото, предимно в равнинните части на страната, по-малко в предпланините и широколистния пояс - Добруджа, Лудогорието, Шуменско и Провадийско плато, Дунавска равнина, склоновете на Стара планина, Витоша, планини около Софийско поле, Родопите и Югоизточна България. Кампанията за използване на стрихнин срещу едри хищници, капаните и недобросъвестните ловци водят до пълното изчезване на вида като гнездящ.
Последното сигурно гнездо е намерено от екип на Зелени Балкани в района на язовир Студен кладенец в далечната 1997 година и оттогава няма потвърдено гнездене. Въпреки това, нашата страна се посещава от черни лешояди, които гнездят в реверват Дадя, Северна Гърция и преминават границата в търсене на храна. Те често използват площадките за изкуствено подхранване, които се поддържат от Зелени Балкани и БДЗП в района на Източни Родопи от вече 25 години.
Единични птици са наблюдавани и в Източна Стара планина през 70-те години на миналия век, като последните установени гнезда там са разположени в гористи хълмове до Провадия. Оттогава насам единични птици са виждани в района на Котленска Стара планина през пролетта на 1993-1994 г., вероятно също млади, скитащи черни лешояди от колонията в Източни Родопи.
Кадърът на млад черен лешояд на площадката за изкуствено подхранване е един огромен успех за екипа на Зелени Балкани. Белоглавият лешояд е индикаторен вид, който доказва, че условията в Стара планина, довели до изчезването на лешоядите, вече са промени, и Балканът е готов да посрещне завръщането на своите птици. „Появяването на отдавна изчезналия черен лешояд над Сливен показва, че нашата стратегия е успешна и сме на прав път към завръщането на лешоядите в Стара планина", съобщават от Зелени Балкани.
US
на 01.05.2013 в 11:51:18 #6Заблуден млад "социалист" кръжи над Сливен...
boris
на 01.05.2013 в 11:15:55 #5Костов на предизборна обиколка в Сливенски окръг..
Лаик
на 01.05.2013 в 10:57:43 #4И какво общо има тази снимка с черния лешояд?
Тунчо
на 01.05.2013 в 10:23:06 #3А бе аз не съм суеверен,но ми се види като някакво знамение тази новина...Знамение ппредначертаващо скорошната съдба на валшивата балканска кенефна дупка.
Тунчо
на 01.05.2013 в 10:19:44 #2След 24 години развита чифутокрация,прехраната на лешояда е гарантирана.Много полезно пиле за сегашната ситуация в кенефа.Природата си знае работата.
Hmmm
на 01.05.2013 в 09:58:06 #1Чудесна новина ! И не само за постигнатото от еколозите! Има чудесно бъдеще за тези птици особено при задаващото се изобилие на (политически) трупове ! *Модераторите моля за извинение, но не можах да се сдържа от сарказъм