Чистачките на "Летище София" излязоха на протест.
С мълчалив и мирен флашмоб служителките на летището призоваха под прозорците на Министерство на транспорта - "Г-н Московски, спрете разграбването на Летище София".
Недоволството им е породено от решение за отдаване на чистенето на летището на външна фирма, което означава, че чистачките биха загубили работата си или пък в "най-добрия" случай - биха работили при нежелан от тях работодател срещу значително по-ниски заплати.
Случаят започва от подписан в навечерието на коледните празници договор от изпълнителния директор на "Летище София" Христо Щерьонов за отдаване на дейността по почистването на летището на външна фирма.
"Ние сме чистачките на летището, които почистваме от дълги години площите и на двата терминала", обяви за News.bg Евелина Петрова. Тя уточни, че преди две години са се изправили пред същия казус, но с помощта на тогавашния министър на транспорта Данаил Папазов поръчката е прекратена и на чистачките им е "дадена глътка въздух".
Според сегашния договор, за да започне тази фирма да почиства летището, трябва да преназначи 76 от общо 95-те чистачки и чистачи. По-точно те сами трябва да напуснат доброволно, като имат гаранцията, че ще бъдат назначени на работа в новата фирма. "До момента обаче няма нито един напуснал и ние си имаме помежду си договорката да не го правим", посочи Петрова.
Причината е, че новите условия на труд ще са по-различни, а именно - изпитателен срок на трудовия договор и много по-ниско възнаграждение. "Немаловажен е и фактът, че ние веднъж сме изгонили тази фирма и сега се притесняваме за тяхното отношение към нас", уточни протестиращата и обобщи исканията с - "Борбата ни е този договор да падне, ние да си останем да работим като служители на летище „София".
Чистачките са притеснени и от неофициалната информация, която се чува на летището, че са задействани мерки за масови уволнения до 20-ти март, защото никоя от тях не желае да премине към фирмата или пък да сключи споразумение.
evelina-petrova
на 29.01.2016 в 15:31:28 #3На 06.11.2012 г. с Решение № 688 на изпълнителния директор на летището е обявена процедура Договаряне с обявление по ЗОП с предмет: „Комплексно почистване на сгради и прилежащи обекти и площи на „Летище София” ЕАД за четири години”. Комисията за защита на конкуренцията с Решение № 521/15.05.2013 г. прекратява процедурата. Което от своя страна не пречи на г-н Пейков (директор па летището в този период), вместо да изпълни разпоредбите на КЗК, РЕШАВА И ИЗБИРА изпълнител на обществената поръчка. Това е Обединение „Аеропорт Клийн” ДЗЗД, което включва следните фирми: „СКАНКЛИЙН” ЕООД, „СКАВАС КОНТРОЛ” АД, „ВАСИЛКА – АГЕНЦИЯ ЗА ЧИСТОТА” ЕООД. Няма да навлизам в подробности относно фактическото състояние на Обединението и всички разминавания произтичащи от заложените показатели в обявената обществена поръчка и реалностите. Само ще изтъкна следния факт: за предходните три години кандидатът трябва да има оборот в размер на не по-малко от 15 000 000 лева от сходна дейност, т.е. от услуга – почистване на обществени и публични сгради, а трите фирми, включени в това Обединение, видно от справка в Търговския регистър, имат за 2012г. и 2013г., (за 2014 г. още не са публикувани Годишните финансови отчети) – общ оборот в размер 1 336 000 лева. И тук ще кажем само „нейде Ямбол, нейде Стамбул…” И така, на 23.12.2015г., в навечерието на светлите Коледни празници г-н Щерионов, без да спазва всякакви разпоредби на Кодекса на труда (без да проведе предварителни консултации с представителите на синдикатите и работниците, чл. 130, чл. 130а, чл. 130б), той просто е над него, сключва договор за четири години със злополучното Обединение за сумата от 13 048 704 лева, за тринадесет милиона….. дали това е загриженост за чистотата на летището, дали това е договор с професионална фирма за почистване с безупречна репутация, всеки може да чете и да си направи своите изводи. Но едва ли някой ще си позволи да оспорва елементарната математика, а тя е следната: В момента ние заедно с консумативите, необходими за почистването на летището струваме около 160 000 лева на месец, за година - 1 920 000 лева или за четири години това са 7 680 000 лева. Летището, или по точно г-н Щерионов подписа договор за 13 048 704 лева за същата дейност. Като извадим от 13 048 704 лв. – 7 680 000 лв. се получава 5 368 704 лева. С тази цифра изпълнителният директор на летището ощетява държавното предприятие. Кое го налага? Отговорът е ясен и достатъчно материален - пет милиона, са си пет милиона ..
evelina-petrova
на 29.01.2016 в 15:26:05 #2Има много информация и фактически доказателства относно този казус. Заповядайте в отворената група във фейсбук - ЛЕТИЩЕ СОФИЯ ЗАМИРИСА
DDT77
на 29.01.2016 в 14:32:24 #1сама по себе си новината не струва. Да бяхте дали малко повече информация че да видим кой прав и кой крив. Да не се окаже че ако летището досега е плащало примерно 1 милион на година за почистване за заплати, препарати и т.н. разходи сега ще плаща повече на външната фирма. Щото ако е така ръководството е за уволнение. Да дадеш почистването на външна фирма има смисъл само ако излиза по-евтино и по-качествено. За съжаление практиката у нас е да се дадат повече пари от разходите досега на правилният човек а работниците да останат да вършат същата работа но с по-малки заплати.