Местата със съхранена природа в България, като защитените територии и зоните от екологичната мрежа НАТУРА 2000, имат голям потенциал за доходен поминък за местното население и за развитие на устойчив бизнес.

До този извод стигнаха днес участниците в кръгла маса на тема "Устойчиво развитие в защитените територии", съобщиха от министерството на околната среда, които са и организаторите на форума.

Целта на инициативата е да се представят успешни практики за развитие на икономически дейности в и в близост до защитени територии, за да се повиши обществената осведоменост за възможностите, които предоставят местата със съхранена природа.

Експерти отново подчертаха, че няма изрични забрани за строителство в местата по НАТУРА 2000 и че на всеки проект ще се прави специфична оценка. Няма да има унифицирани правила за оценка на инвестиционни намерения.

До 500 евро за хектар може да достигне през първите пет години максималната сума на компенсации за собствениците-ползватели на земеделски земи и гори, чийто имоти попадат в НАТУРА 2000. Но ако земята не се обработва, нейният собственик няма да има право на компенсации.

Според други данни, представени на днешния форум, годишният ръст на туризма сред природата в световен мащаб е от 10 до 30 процента. Този ръст е от два до шест пъти по-голям от ръста на останалите видове туризъм. Разходите, които туристите правят за екотуризъм, нарастват с 20 процента годишно.

От Българското дружество за защита на птиците /БДЗП/ пък съобщиха, че от другата година у нас стартира проект за проучване на възможностите да се отпускат кредити на малки и средни предприятия, които със своята дейност ще допринасят за опазване на местата по НАТУРА 2000. Представител на БДЗП посочи, че има примери за предприемачи, кеоито вече са идентифицирани като потенциални получатели на такива кредити. И двамата са от Белене.