Детето, живяло в селскостопанска постройка във Врачанско, е било в изключителен риск - не само физически, но и психически. Това заяви пред БНР директорът на Агенцията за социално подпомагане Надя Танева.

По думите й психическата травма, която остава у детето, е много по-жестока и предстои доста работа за преодоляването ѝ. Агенцията за социално подпомагане ще направи всичко възможно да подкрепи детето, близкия семеен кръг, училището, за да може адекватно да преодолее тези травми, подчерта тя.

Танева поясни, че в същото време ще се работи и с биологичната майка и пастрока на детето, за да се провери и надгради техния родителски капацитет, както и да се установи каква е причината да се стигне до това положение. Обект на проверка ще бъдат и действията на социалните работници, за да се установи дали е имало бездействие от тяхна страна.

Надя Танева посочи, че към момента не може да даде отговор дали детето би могло и кога да се върне в семейна среда. Това е един много дълъг процес, който иска много внимателно проучване - поне 6 месеца ще е този период, допълни тя.

Сигналът за детето, отглеждано в кокошарник, подаден първо от училището в селото

Сигналът за детето, отглеждано в кокошарник, подаден първо от училището в селото

За съжаление ние констатирахме, че има някакъв проблем, но нещата като самото дете изричаше на моменти бяха просто противоречиви, твърди директорът