Британският крал Чарлз и папа Лъв се помолиха заедно в Сикстинската капела на Ватикана в четвъртък, в първото съвместно богослужение, включващо английски монарх и католически понтифекс, откакто крал Хенри VIII се отдели от Рим през 1534 г.

Латински песнопения и английски молитви отекнаха из параклиса, където папа Лъв беше избран за първия американски папа от католическите кардинали в света преди шест месеца пред стенописи на Микеланджело, изобразяващи Христос, произнасящ Страшния съд.

Чарлз, върховен управител на Англиканската църква, седеше отляво на папата близо до олтара на параклиса, докато Лъв и англиканският архиепископ Стивън Котрел водеха служба, в която участваха хора на Сикстинската капела и два кралски хора.

Въпреки че Чарлз се е срещал с последните трима папи, а папите Йоан Павел II и Бенедикт XVI са пътували до Великобритания, предишните им срещи никога не са включвали съвместни молитви.

Кралят и кралица Камила са на държавно посещение във Ватикана, отбелязвайки засилването на връзките между Католическата църква и Англиканската общност, пет века след бурната им раздяла.

"Има силно усещане, че този момент в необикновената обстановка на Сикстинската капела предлага един вид изцеление на историята", каза пред "Ройтерс" англиканският преподобни Джеймс Хоуки, каноничен богослов на Уестминстърското абатство.

"Това би било невъзможно само преди едно поколение", каза той. "Това показва колко много са напреднали нашите църкви през последните 60 години диалог."

Котрел, англиканският архиепископ на Йорк, замести Сара Мълали на службата в Сикстинската капела. Наскоро тя беше обявена за първата жена, която ще служи като архиепископ на Кентърбъри, духовен глава на Англиканската общност, но няма да поеме поста до следващата година.

Разделянето между Католическата църква и Англиканската църква е официално оформено през 1534 г., след като папа Климент VII отказва да анулира брака на крал Хенри VIII с Катерина Арагонска.

Желанието на Хенри за мъжки наследник - и нова съпруга, която би могла да му осигури такъв - е непосредственият катализатор, но и други фактори са действали, включително изземването на църковни активи от английската корона и разрастването на протестантските идеи в Англия.

Докато Англия се колебаеше между католицизма и протестантизма по време на управлението на дъщерите на Хенри, Мери I и Елизабет I, стотици католици и протестанти бяха екзекутирани заради вярата си, често изгаряни на клада.

Чарлз и Камила, които посетиха Ватикана по-рано тази година, за да се видят с папа Франциск, също проведоха лична среща с Лъв в четвъртък сутринта.

В родината си във Великобритания, опозореният брат на Чарлз, принц Андрю, е обхванат от задълбочаваща се криза заради обвиненията в насилие и връзките му със сексуалния престъпник Джефри Епстийн.

Кралят ще пътува следобед до римската базилика "Свети Павел извън стените", една от четирите най-почитани църкви в католицизма, където Лъв е одобрил даването му на нова титла "кралски конфратер" или брат в свързаното с нея абатство.

Чарлз ще получи и специално място в апсидата на базиликата. Дървеният стол, запазен в бъдеще за ползване само от британски монарси, е украсен с кралския герб и вселенското мото "Ut unum sint" (За да бъдат едно).

Епископ Антъни Бол, официалният представител на англиканските църкви във Ватикана, заяви, че отличията "показват ангажимента, който и двете ни църкви имат да работят за споделено бъдеще".

Бъкингамският дворец обяви в четвъртък, че Чарлз е одобрил и две британски отличия за Лъв: удостояването му с титлата "Папски конфрататор" на параклиса "Свети Георги" в замъка Уиндзор и удостояването му с Рицарски велик кръст на Ордена на Бат.

Англиканската църква е една от 46-те автономни църкви в около 165 страни, които заедно образуват Англиканската общност.

Католическата църква, която има 1,4 милиарда членове, и Англиканската общност с 85 милиона членове подобряват връзките си от 60-те години на миналия век.

Ученията на двете традиции съвпадат по много важни въпроси, но Католическата църква не ръкополага жени и като цяло не позволява на свещениците да се женят.

Папата възмутен от глада по света: Това е колективен провал и историческо престъпление

Папата възмутен от глада по света: Това е колективен провал и историческо престъпление

Лъв осъди използването на глада като оръжие във войната