Над два часа продължи срещата на екоминистъра Нона Караджова с представители на природозащитни организации.

Сред горещите и проблемни теми, които министърът обсъди с представители на екосдруженията, бяха строежът на АЕЦ „Белене", възобновяемите енергийни източници и тяхното съответствие на европейското законодателство, проблемни зони, свързани с Натура 2000.

Теми на разговорите бяха и строежът на лифт до седемте рилски езера, ски пистата до хижа „Алеко" във Витоша, „Челопеч Майнинг", „Горубсо" Кърджали, корупцията на високо ниво в Басейнова дирекция, Джерман, презастрояването на Карадере, Камчийски пясъци и опитите за строежи в защитените зони на Иракли.

Не мога да ударя по масата и да кажа - не давайте пари за здравеопазване, а финансирайте няколко екопроекта. Трябва все пак да имаме морал.
                             Н.Караджова

Караджова подчерта, че въпросът с бюджета на ведомството е драматичен и посочи, че правителството ще направи всичко възможно да отпусне достатъчно средства за изпълнение на основните проекти.

Огромният дефицит в бюджета екоминистърът обясни с милиардите, похарчени от предишното правителство за „никому ненужни проекти".

По въпроса за финансите на ведомството министър Караджова ще се срещне със Симеон Дянков, но не се ангажира с бързо решение на проблема, защото „парите никога не стигат".

„Не мога да ударя по масата и да кажа - не давайте пари за здравеопазване, а финансирайте няколко екопроекта. Трябва все пак да имаме морал", обясни още екоминистърът.

Министър Караджова изказа увереност, че с течение на времето ще се постигне един добър диалог между институцията и всички екологични организации, като допълни - „не искаме да се чувстваме като на подсъдимата скамейка заради минали пропуски и лошо наследство, а искаме срещите да се превърнат в качествен диалог".

Караджова изрази готовност да приеме всякакви конструктивни, законосъобразни и полезни предложения. „Нека да не се връщаме назад, а да гледаме напред", каза екоминистърът.

Нона Караджова съобщи, че в най-скоро време ще бъде създадена дирекция за климата като посочи, че това е необходимо, защото в много западноевропейски страни са създадени отделни министерства, които се занимават с климатичните промени.

Предстои и стартиране на цялостна проверка и засилване на контролната дейност и методическата роля на всички РИОСВ. Специално звено по координация на дейността ще следи работата на регионалните инспекции.

Звено за контрол на Басейнова дирекция също ще следи работата на ведомството заради множеството сигнали за корупция на високо ниво, добави министър Караджова. Предприети са спешни мерки и по заведените поне 15 дела срещу министерството за мълчалив отказ на информация, изтъкна още екоминистърът и обеща, че информация ще бъде предоставяна на всички заинтересовани.

Относно разрушаването на земетръсната възглавница на АЕЦ „Белене" министър Караджова обясни, че тази възглавница ще трябва да бъде възстановена, ако проектът все пак бъде изпълнен.

Извършен е ОВОС на АЕЦ „Белене" и има издадено разрешително. Ако изпълнението на проекта обаче бъде променено, ще трябва да бъде обсъден въпросът с изграждането на нова земетръсна възглавница.

„Необходимите средства за справянето с проблема в Джерман се равняват на два БВП на България. Това, което може да се направи в момента е да не се допусне влошаване на проблема, защото положението там наистина е много тежко", обясни Евдокия Манева в отговор на въпрос какво може да се направи по проблемите с „лунния пейзаж" там.

Министър Караджова призна, че още в първите дни след встъпването си в длъжност се е запознала с проблема с изграждането на ветрогенератори край Калиакра, които са в разрез с европейското законодателство, а преди дни съоръжението беше официално открито от премиера Борисов.

„Решението на министерството е единствената възможна мярка за ограничаване на соларните инсталации и изграждането на ветропаркове около Калиакра", обясни министърът.

По отношение на Иракли Караджова посочи, че не може да отмени решението на РИОСВ- Бургас за съгласуване на проект "Ривърсайд вилидж" на основание липса на оценка за въздействие върху бозайниците.

По данни на неправителствените организации не са отчетени и доказателствата за значителни въздействия на тази територия, което според еколозите е сериозен проблем.

Трябва да се отстранят нарушенията, да се променят концесионни договори, ако е необходимо, да се преразглеждат решения за строителство, защото санкциите за България могат да бъдат много тежки, убедени са експерти и настояват за конкретни стъпки от страна на министерството.

Припомняме, по-рано днес стана ясно, че европейската комисия е изпратила на България четири писмени предупреждения, свързани с незаконно строителство в защитени територии у нас.