Продължаващите вече почти месец демонстрационни изследвания с т.нар. детектор на лъжата в сутрешния блок на Нова телевизия показват изследване, което не отговаря на утвърдените стандарти на добрата практика и в този смисъл с нищо не гарантира достоверността на резултатите.
Това заявяват от Българската полиграфска асоциация - организация с нестопанска цел, която се занимава със създаването на процедури, стандарти и принципи на добрата практика за провеждане на различни методи за детекция на лъжата.

Според асоциацията основната сфера на използването на детектора на лъжата са криминалните разследвания чрез строго фиксирана и научно обусловена процедура, която гарантира достоверността на резултатите. Показваното в предаването е далече от валидната методика за изследване, задаваните въпроси са некоректни от гледна точка на детекцията на лъжата и се използват ограничен вид сензори, които не гарантират достоверност на резултатите. Звуковата индикация на наличието на “лъжа” също е елемент, произволно привнесен в експерименталната процедура, който създава невярна представа у зрителите за действителната същност на изследването с детектор на лъжата, твърдят още от организацията.

Българската полиграфска асоциация декларира, че провеждането на изследване с детектор на лъжата не е просто “закачване” на някакви сензори по изследваното лице.
Детекцията на лъжата е строго регламентиран процес на експертно изследване, което включва подготовката за теста, провеждане предтестово интервю, инструментална част и съответно оценка на резултатите.
Едно изследване продължава средно около 1,5 ч. – 2 часа. Изследването се провежда от експерт в защитена от странични дразнители среда. Въпросите не превишават 14 в най-дългите тестови формати. Само при стриктно спазване на процедурата е възможно да се получат достоверни резултати, поясняват от асоциацията.

Представянето на ненаучната форма на провеждането на детекцията на лъжата компрометира многогодишния опит и обучение на специалистите в тази област. Лекотата, с която се демонстрира, че всеки може да провежда изследване с детектора на лъжата стига да има съответния инструмент е далече от истината.
Предвид на получаваните недостоверни резултати е възможно да се отчетат резултати, и при това те се демонстрират публично, които да създадат невярна представа за искреността при отговорите на изследваните лица, които са публични фигури, алармират от организацията.

Според нейните представители предаването вероятно използва заглавието “Детектор на лъжата” има за цел да провокира интерес у зрителската аудитория, но в същото време показваното изследване няма нищо общо с процедурата за детекция на лъжата с използване на полиграф.