Заради недостатъчната независимост и ефективност на Комисията за регулиран на съобщенията ЕК започва наказателна процедура срещу България

От ЕК съобщават, че един лошо функциониращ национален регулатор означава лошо функциониране на пазара и поставя под заплаха конкурентоспособността на българската икономика.

От Еврокомисията цитират като една от причините за решението наличието на сериозни проблеми в процеса взимането на решение в КРС
Продължителната липса на избран председател на този орган също е една от причините.

Националните регулаторни органи са основна грижа на правилата на ЕС в областта на далекосъобщенията", коментира европейският комисар по далекосъобщенията Вивиан Рединг.

Зле функциониращ национален регулатор означава зле функциониращи пазари на далекосъобщенията.
Това от своя страна застрашава конкурентоспособността на българската икономика, като едновременно нанася щети на промишлеността и лишава гражданите от ползите, които носи доброто регулиране в областта на далекосъобщенията, а именно по-ниски цени, по-добри и по-иновационни услуги, отбелязва Рединг.

Еврокомисарят отправя в заключение настойчив призив към българското правителство да приеме спешни мерки за гарантиране независимостта на националния регулатор, така че той да изпълнява ефикасно задачите, които са му възложени.

Припомняме, Комисията за регулиране на съобщенията е без председател от пролетта на тази година поради изтичане на законовия мандат.
През лятото правителството и парламента се размениха взаимен упрек, че КРС не работи по тяхна вина.

До българските власти вече е изпратено официалното писмо, което стартира процедурата. Тя предвижда минимум 4 месеца обмяна на информация и документи.
Ако не се стигне до задоволителни за Брюксел резултати, случаят ще бъде внесен в съда на Европейските общности.

Няма конфликт нито на лични, нито на институционални интереси във връзка с участието на председателя на ДАИТС като представител на държавата в Борда на директорите на БТК.

Това се казва в изявление на Държавната агенция за информационни технологии и съобщения по повод съобщеното от Европейската комисия намерение за откриване на процедура във връзка с нарушение поради липсата на независимост и ефективност на българския телекомуникационен регулатор.

От ДАИТС заявяват, че председателят на агенцията Пламен Вачков е бил упълномощен през 2005 година от министъра на транспорта да защитава интересите на държавата в Борда на директорите на телекомуникационния оператор.
Това бе необходимо в процеса на прехвърляне на обекти със специално предназначение от БТК на държавата след приватизацията на компанията, като председателят на ДАИТС не е получавал възнаграждение за това.

Агенцията е категорична, че с участието на нейния председател в Борда на директорите на БТК не се поражда конфликт на интереси, тъй като ДАИТС няма регулаторни функции.
Правомощията й са ясно определени в Закона за електронните съобщения, който бе приет от Народното събрание през май.

КРС е независим специализиран държавен орган, чиито състав се определя от Народното събрание, Министерския съвет и Президента, което действително гарантира неговата независимост, се подчертава в съобщението на ДАИТС.