Сляпо-глухите хора трябва да бъдат активно включени в обществения живот и да не бъдат изолирани. Това заяви министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов по време на парламентарния контрол, в отговор на въпрос относно подкрепата за обучението и сертифицирането на тактилни преводачи.
По думите на министъра една от възможностите за пълноценно участие на хората с двойно сензорно увреждане е чрез социалните предприятия, където могат да получат трудова реализация. "Целта е повече ресурси да бъдат насочени към социалните предприятия, които предлагат реални възможности за включване", подчерта Гуцанов.
Като част от усилията за социално приобщаване Министерството на труда и социалната политика отпуска субсидия от 193 200 лв. на Сдружение "Национално сляпо-глухите в България". Средствата са предназначени за дейности, насърчаващи социалната интеграция на тази уязвима група.
В отговор на необходимостта от по-добра комуникация, министърът посочи, че по Програма "Развитие на човешките ресурси" се реализира национална дигитална платформа и мобилно приложение за преводачески услуги от и на български жестов език.
Платформата осигурява услуги в реално време, което значително улеснява достъпа до информация и подкрепа за хората със сензорни увреждания.
Гуцанов уточни, че бюрата по труда също играят важна роля в намирането на работа за сляпо-глухи лица с трайни увреждания, които са регистрирани като безработни.
Относно конкретния въпрос за обучението на тактилни преводачи, министърът заяви, че финансирането не е в компетенциите на МТСП. Той припомни, че Законът за българския жестов език гарантира на сляпо-глухите хора правото на 120 безплатни часа преводачески услуги годишно, а Агенцията за хората с увреждания отговаря за поддръжката на списъка с преводачи.
"Важно е да използваме съвременните технологии и възможностите на държавната подкрепа, за да осигурим реална равнопоставеност и приобщаване на хората със сензорни увреждания", обобщи Гуцанов.