Инфлацията в България ще продължи да нараства до края на годината.
Това сочи годишният доклад на Световната банка, който анализира икономиките на новите страни-членки на Европейския съюз.
Според автора на доклада Ивайло Изоврски основните причини за високата инфлация са поскъпването на хранителните продукти и скока на цените на горивата.
Основното предизвикателство пред България и останалите страни са как да се овладеят инфлационните процеси, да се подобри стандарта на живот, без да се наливат пари в повишаване на заплати, каза Изворкси, цитиран от БНР.
„Това повишаване на заплати от своя страна има голям риск във всички страни в Европа да повлияе на нивото на инфлацията", категоричен е икономистът.
„Във вяска едно то тези десет страни предизвикателствата са какво да направим, че да има повишаване на животния стандарт, без да има такова влияние двупосочно между инфлация и работни заплати", допълни Изворски.
По думите му това би могло да стане чрез повишаване на производителността на икономиката, структурните реформи, реформите в образованието.
Според икономикста това е "единствената надежда, че тази конвергенция - реалната и номиналната ще дойдат заедно в една по-дългосрочна перспектива".
shtirlitz77
на 18.06.2008 в 20:52:43 #8Инфлацията у нас ще продължи да расте ------------------------------------------------------ нима?

veso_t
на 18.06.2008 в 17:36:31 #7писна ми от тая мантра за доходите и производителността на труда. Демек аз ти плащам 1 лев, ти ми заработваш 20. Ако искаш да ти плащам 2 лева , трябва да ми заработваш 40. Тъпня. това може да е вярно единствено ако съотношението наемен труд/принадена стойност беше еднакво навсякъде. Ама не е. По белите държави състояния се правят с неспекулативен бизнес за поколения. А в България ?
Kiba
на 18.06.2008 в 17:32:22 #6Абсолютни глупости говорят наглеците - повишение на производителността, ама забравят че това зависи от самите тях, главно чрез оптимизация на производството и купуване на модерни машини, а това е задължение на мениджърите и собствениците, не на работниците. Или вече те трябва не само да произвеждат с труда си блага, ами и сами да измислят как да печелят за господарите си повече
Гоце
на 18.06.2008 в 17:19:52 #5Онли, това батковото са учебникарски категории... не мож си представи колко "реалния" бизнес е далеч от тях. Как мислиш, че тия със скъпите имоти и яхтите над 25 тона, чрез "повишили произв. на труда" ли са добили тия блага??? Дори не съществува надежден измерител за т.нар. произв. на труда - та да съпоставяш било фирми, било държави. Това е политическа и академична формулировка, използвана срещу населението - за да му се обясни че е зле и е мързеливо...
Гоце
на 18.06.2008 в 16:58:33 #4айдеее... пак реформи. Какво е реформа - някой знае ли? До скоро мислех, че знам - промяна за подобрение на ефектите в системата - или нещо такова.... Но вече си мисля че това е неква завоалирана псувня - използвана от политици и държ. чиновници - по адрес на електората... Колкото и да расте инфлацията - не мое да ме уплаши! Видел съм инфлация 1000%, та некви си 30-35% - кво толкова?! Само припомням, че инфлацията от известна гледна точка е преразпределение на дохода. Кой печели и кой губи е ясно.
иванчо
на 18.06.2008 в 16:09:44 #3Онли, сигурно е верно това което пишеш. Значи моите Х служители ще си повишат стандарта без да им налея кинти накрая на месеца? Това ще го опитам Онли другия месец. И тогава ще ти пиша за реакцията им. Или е трябвало пишещите да допълнят само " от бюджета" и всичко щеше да си дойде на мястото.
posetitel
на 18.06.2008 в 15:46:28 #2това е абсурд, нащо министър на икономиката п.димитров-компота рекна, че има дефлация
иванчо
на 18.06.2008 в 15:46:16 #1...да се подобри стандарта на живот, без да се наливат пари в повишаване на заплати, каза Изворкси, цитиран от БНР...." Хем инфлация, хем повишаване на стандарта , но без повишаване на заплатите. Тук нещо аз не го разбирам. Може би щото съм завършил ВМЕИ"Ленин"?