Институтът за пътна безопасност (ИПБ) алармира, че в Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) се наблюдава повишен капацитет за злоупотреба с финансови средства. Според ИПБ е налице прехвърляне на ноу-хау от Министерство на културата към АПИ.
В свое писмо до президента и служебния премиер от институцията посочват, че след избухването на т.н. "Театрална афера", министърът на културата Найден Тодоров заяви, че са образувани дисциплинарни производства срещу две служителки в дирекция "Бюджет и финансово-счетоводни дейности", във връзка с източването на театрите в Смолян и Разград. Прокуратурата също разследва случая.
ИПБ подчертава, че въпросните служителки са Диана Арнаудова - директор на финансовата дирекция, и нейната подчинена Албена Лалева. По информация на института те са подали молби за напускане след образуването на производствата срещу тях.
Институтът за пътна безопасност отбелязва, че двете дами са постъпили на работа в АПИ. Диана Арнаудова е назначена в дирекция "Пътна безопасност и планиране на дейностите по РПМ", а Албена Лалева е позиционирана във финансовата дирекция на МРРБ.
От ИПБ посочват, че през 2021 г. Диана Арнаудова е директор на дирекция "Финансово-счетоводни дейности" в МРРБ. С идването на служебния кабинет на Стефан Янев, новото ръководство на министерството е принудено да уволни Арнаудова, както и директора на правната дирекция Веселина Терзийска, след като в продължение на повече от три месеца работа с тях установява нелоялно и некоректно отношение в дейността им. Според служители в министерството, двете директорки Арнаудова и Терзийска са били в близки отношения и дори се говори за съмнителни финансови злоупотреби.
От юли 2023 г. и до момента Веселина Терзийска е заместник-министър в МРРБ (назначена като такава със заповед на премиера Николай Денков) и под нейно настояване съратничката й Диана Арнаудова е трудоустроена в АПИ, а уличената с нея в крупни финансови злоупотреби в Министерството на културата Албена Лалева заема позиция в МРРБ.
ИПБ изразява притеснение от назначението на двете дами в АПИ. Институтът настоява за преоценка на това какви хора се назначават за заместник-министри и, респективно, какви хора и с какви характеристики и експертизи те препоръчват за толкова чувствителни за обществото ни сектори в държавните институции.