Всички международни летища в България трябва да бъдат оборудвани с анти-дрон системи. Постигнато е съгласие за това между Министерство на транспорта и представителите на летищата в София, Варна, Бургас, Пловдив, Горна Оряховица.
След инцидента от миналата седмица с дрон на летище София вече са предприети спешни мерки по наблюдението на летищните зони, като се обръща специално внимание при излитане и кацане на самолети.
Експертите на РВД и ГД ГВА ще проучат различните технологии, които да са подходящи за съответното летище, за да се търси ефективност, но и съвместимост с вече съществуващите системи на летищата.
"Решенията трябва да залегнат в инвестиционните планове на компаниите", подчерта Гроздан Караджов по време на срещата, която се е състояла днес с операторите.
Не са много летищата в Европа, които се предприели такива мерки и няма готов модел, който да може да бъде използван, но компаниите, оператори на летищата, вече са предприели действия за проучване на чуждия опит.
Вицепремиерът Караджов е поел ангажимент в кратки срокове да бъдат подготвени необходимите законодателни промени - те ще се в посока на използването на дронове, контрола и санкциите. Трябва да се разработят правилници и протоколи за действие при нерегламентирано използване на такива летателни средства. До петък трябва да е готов доклад за плана за действие, включително и сроковете.
Заради инцидента от миналата седмица институциите се задействаха, но междувременно стана ясно, че липсва всякакво законодателство, което да позволява противодействие на неправомерно летящи дронове, дори и ти да застрашават живота на цивилни. Освен липса на система за проследяване и неутрализиране на дронове, например средства за радиоелектронна борба (РЕБ), дори и военните, се оказа, че нямат правото да свалят дронове.