Общо 1007 умрели и 31 ранени планински чинки са открити до момента в района Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация "Зелени Балкани", цитиран от БТА. Вчера природозащитниците обявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени чинки, като аутопсията и анализът дават основание да се смята, че причината е стрес вследствие на пиротехнически изделия. Данните в четвъртък бяха за 616 засегнати от зарята птици, от които 519 - починали.

От Министерството на околната среда и водите (МОСВ) информират, че има данни за загинали пойни птици и на други места в страната, като броят им е по-малък. Сигнали за тях не са постъпили в "Зелени Балкани" и затова към момента не може да се даде достоверна информация за точния им брой.

За случая в Копривщица Регионална инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) - София е сигнализирала сектор "Престъпления против околната среда и дивата природа" към Главна дирекция "Национална полиция" (ГДБНП). Екоинспекцията е предложила полицията да извърши проверка с оглед на данни за престъпление от общ характер.

Предстои през 2025 г. България да представи данни за числеността на планинската чинка в страната за последните 6 години. Към момента данните се подготвят от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Преди юни 2025 г. не може да се даде точна обобщена информация. От МОСВ изтъкват, че във всички случаи броят на загиналите планински чинки е много висок.

От екоминистерството отбелязват, е планинската чинка (Fringilla montifringilla) е защитен вид, включен в Приложение №3 към Закона за биологичното разнообразие. В него е регламентирана забрана за: всички форми на умишлено улавяне или убиване на екземпляри с каквито и да е уреди, средства и методи; преследване и обезпокояване, особено през периодите на размножаване, отглеждане на малките, презимуване и миграция; унищожаване или вземане на яйца, включително в случаите, когато те са изоставени; разрушаване, увреждане или преместване на гнезда; увреждане или унищожаване на места за размножаване, почивка и струпване по време на миграция; вземане на намерени мъртви екземпляри; притежаване, отглеждане, пренасяне, превозване, изнасяне зад граница, търговия и предлагане за продажба или размяна на взети от природата екземпляри; препариране, притежаване, излагане на публични места, пренасяне, превозване, изнасяне зад граница, търговия и предлагане за продажба или размяна на препарирани екземпляри. Забраните са валидни за всички жизнени стадии от развитието на животните.

От МОСВ отбелязват още, че всички видове птици, които се срещат в страната в диво състояние на територията на страната, включително всички видове пойни птици, са стриктно защитени съгласно Закона за биологичното разнообразие.

По данни на Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС), въведените записи от мониторинга за вида планинска чинка са 1534 екземпляра за 2024 г. Данните за вида, поддържани в Националната система за мониторинг на състоянието на биологичното разнообразие (НСМСБР), са предоставени на ИАОС от БДЗП. Те се събират предимно по схемата за мониторинг "Среднозимно преброяване на водолюбивите птици в България" - част от общото международно преброяване. Тъй като видът планинска чинка обаче не е приет за ключов и не се докладва от България наWetlands International, данните са неизчерпателни и непредставителни.

Планинската чинка не се размножава в България, а само зимува в страната, като често образува смесени ята с обикновена чинка (Fringilla coelebs) и други врабчоподобни птици. Видът гнезди в иглолистни гори в Северна и Централна Европа. При зимуването на птиците в България е възможно струпването им на големи ята струпват край градове, където има подходяща храна за сезона (например семената на вида ясен), както и да се образуват големи нощувки край някои населени места, какъвто е случаят с Копривщица.

Зелени Балкани: 519 птици мъртви поради новогодишната "война по улиците"

Зелени Балкани: 519 птици мъртви поради новогодишната "война по улиците"

Общо 606 планински чинки са приети в Спасителния център за диви животни

Пойните птици, включително планинската чинка, са активни денем, а при съществени звукови и светлинни въздействия през нощта могат да се дезориентират, да напуснат нощувката, да се сблъскат с препятствия, да бъдат изплашени във въздуха от фойерверки или други силни и резки шумове, да страдат от стрес и да им се налага непривично да летят във въздуха през нощта (т.нар. "паник полет"). При това се увеличава рязко сърдечният им пулс, получават силни метаболитни и хормонални смущения, а в някои случаи - и вътрешни увреждания (кръвоизливи). "Високите нива на шум и светлинна заря, комбинацията на ефектите, в т.ч. и преките телесни увреждания, могат да доведат до незабавна гибел. Без такова безпокойство птиците вероятно щяха да останат в нощувките си", обясняват от МОСВ.

От екоминистерството посочват, че фойерверките, светлинното и шумовото замърсяване представляват много специфична форма на смущение и причина за смъртност, която може да окаже значими последствия върху популациите на птиците у нас, включително върху защитени и консервационно значими видове. Освен преките последствия, изразяващи се в смъртност, непосредствено след приключване на фойерверките, редица научни изследвания показват и дългосрочни последствия като поведенчески и физиологични ефекти (напр. ендокринологични изменения), енергийни загуби, водещи до влошаване състоянието на отделните екземпляри и популацията в цялост.

От МОСВ заявяват, че според редица научни изследвания и публикации ефектите от фойерверки върху птиците са значими, като са документирани редица подобни случаи на масова смъртност непосредствено след приключване на нощта за посрещане на Новата година, в т.ч. и загиващи птици, които падат от небето. Изтъкват още, че при патоанатомичните изследвания, извършени в Спасителния център за диви животни, са отчетени масивни кръвоизливи в коремната кухина и по черепите на птиците, колапс на сърцата, тъканни разкъсвания и фрактури, както и не са установени сачми или инфлуенца (грип) по птиците при прилагане на полеви тестове.

"Апелираме да се повиши осведомеността и да се управлява по по-подходящ начин процесът, отчитайки че голяма част от подобни масови инциденти е възможно да останат недокументирани. Необходимо е да бъдат ограничени изключително силните експлозивни ефекти и ударни заряди. Фойерверки не следва да се прилагат в орнитологично важни места, национални паркове и други категории защитени територии, както и в зони на птичи колонии и нощувки на птици", подчертават от МОСВ.

От своя страна кметът на община Копривщица Мария Тороманова коментира пред БТА, че откритите мъртви птици в района на града не са починали от фойерверките в новогодишната нощ. По думите й намерените трупове на птици са били далече от Копривщица и от фойерверките.

Тороманова каза още, че от общината са разбрали за случая от социалните мрежи, а дошлите на място еколози не са се свързали по никакъв начин с местната власт. "Логично е, когато има такъв проблем, те да се свържат с нас. Те казват, че са се обадили на спешния телефон 112, но за мен това не е вярно, защото всички сигнали минават и през нашите дежурни в Общината", заяви тя.

Според кметицата също така жители на града са публикували в социалните мрежи снимки с множество трупове на птици, заснети преди 31 декември. "Тези стотици загинали птици, за които говорят, не са само от нощта на Нова година", посочи Мария Тороманова. "Аз не мога да твърдя, че смъртта им е вследствие на по-суровите климатични условия в района или на друг фактор, но не мисля, че те са починали от фойерверките", коментира тя.

Същевременно в новогодишната нощ в Копривщица фойерверките са били много по-малко в сравнение с минали години. "За нас, жителите на града, беше странна появата на тези птици", заяви Тороманова. 10-15 дни по-рано в небето са наблюдавани големи ята птици, които, по думите й, са необичайни за този район. "Климатът тук е доста по-суров, отколкото в други населени места в страната. По това време от годината в Копривщица няма много птици", уточни кметицата.

Тя смята, че анализът причината за смъртта на птиците трябва да бъде по-задълбочен. "Възложила съм на общината администрация да се направи проверка, в момента търсим независима лаборатория, която да направи изследване на тези птици и да докаже дали наистина те са починали от фойерверките", посочи Мария Тороманова. "От Община Копривщица не отричаме, че има загинали птици, но виждаме и тенденция през последните години, в която хората са против новогодишната заря, така че смятаме, че нещата са преплетени", коментира още тя.