Министерство на околната среда и водите отбелязва на 3 ноември Международния ден на биосферните паркове, обявен по Програмата "Човекът и биосферата" на ЮНЕСКО.

Целта на обявяването на биосферните паркове е да стимулират устойчиво икономическо развитие на съответните региони, основаващо се на чиста и съхранена природа и на производството и предлагането на сертифицирани местни продукти. Освен зони за строга природозащита, се обособяват и "буферни" и "преходни" зони. В тях се поощрява прилагането на устойчиви стопански практики, основани на екосистемните услуги и предимствата от близостта със защитената територия. Биосферните паркове са обединяваща платформа, която осигурява участието на всички заинтересовани страни при управлението и взимането на решения за съответната територия.

В България има четири биосферни парка - "Централен Балкан", "Червената стена", "Сребърна" и "Узунбуджак", обявени през 2017 г.

Програмата "Човекът и биосферата" привлича все повече посетители в българските биосферни паркове и предизвиква засилен интерес към потребление на местни продукти, а Международният ден на биосферните паркове популяризира възможностите, които тези територии предоставят, така че все повече хора да станат съпричастни с тази концепция, насочена към намиране на баланса между природата и човека.

В съвместна инициатива на РИОСВ - Русе и Българското дружество за защита на птиците в местността "Бабушко блато" в сърцевинната зона на Биосферен парк "Сребърна" ще бъде изградена дървена наколна платформа за гнездене на къдроглави пеликани.

Снимка 689610

Източник: МОСВ

Дирекцията на Национален парк "Централен Балкан" провежда събития в общинските центрове от преходната зона на Биосферен парк "Централен Балкан" през целия октомври, които допринасят за осигуряване на подкрепа за местни производители, занаятчии и хора на изкуството, както и за популяризиране на инициативата "Партньор на Биосферен парк "Централен Балкан".

Снимка 689608

Източник: МОСВ

Датата 3-ти ноември е избрана за Международен ден на биосферните паркове през 2021 г. с Решение на Генералната конференция на ЮНЕСКО от 41-та ѝ сесия. Инициативата за честване на Ден на биосферните паркове е покана и възможност за всички да се вдъхновят и почерпят опит от добрите практики, които вече се прилагат в тези обекти на ЮНЕСКО като модел на територии за устойчиво развитие.

Световната мрежа включва 724 биосферни парка в общо 131 държави, като над 260 милиона души живеят на тяхната територия. Общо тези обекти защитават около 5% от земната повърхност и представляват примери за хармонично съжителство между човека и природата. Ефективното функциониране на биосферния парк позволява на всички заинтересовани страни - местните жители, природозащитни и неправителствени организации, учени, различни културни групи, бизнеса, местната власт и държавните институции, в сътрудничество да постигнат устойчив баланс между опазване на биоразнообразието, икономическото развитие и съхраняването на културното наследство.