Екоминистерството за втори път върна доклада за оценка на въздействието върху околната среда за проекта за петролопровод "Бургас-Александруполис".
Причината е, че инвеститорът не е предоставил достатъчна информация за алтернативния вариант за претоварване на пристанището, информира БНР.
Първоначалният вариант беше за разтоварване чрез буйове, но е одобрен месец преди докладът за съвместимост със зоните от екомрежата "Натура 2000".
Припомняме, през ноември миналата година Министерство на околната среда и водите постави отрицателни оценки на доклада за оценка на въздействието върху околната среда и на приложения към него доклад за оценка на степента на въздействие върху зоните от „Натура 2000" (ОСВ) за Бургас - Александруполис в участъка му на територията на България.
Тогава от министерството посочиха, че в документацията по ОВОС не са разгледани равностойно двете алтернативи за претоварване на нефта. Основно бе разгледан вариантът "буйове" или т. нар. ЕЗП - единична закотвена платформа, откъдето нефтът ще се транспортира чрез подводни тръбопроводи до бреговата помпена станция за разтоварване в границите на Бургаския залив.
Приемането на ОВОС е ключовото условие на кабинета за участието ни в проекта.
helldesign
на 23.06.2011 в 16:25:19 #4Не разбраха ли че този проект мнозинството в Бургас и региона - НЕ го щем! И това не е просто някаква си прищявка. Риска от замърсяване е прекалено голям. Какво ни залъгват със УЖ големите "мерки", които щели да вземат за да няма авария... Много добре знаем какъв е манталитета оттатък и тук и че като се направи тръбата и пусне в експлоатация веднъж - ще почнат да претупват всичко и да си затварят очите за дребни течове, да крият аварийки и кой знае какво още. И въпроса който стои тука не е дали ще има авария, а кога ще се случи. Една по-голяма авария ще УНИЩОЖИ целия регион! Дори да няма голяма авария скоро е гарантирано че ще има замърсяване - бавно и сигурно. Морето и сега е силно замърсено, защо да го замърсяваме допълнително? Това е регион, в който почти всичко се крепи на туризма - пряко и непряко. Ако изключим хотелите - те са ясни, цялото изобилие от фирми, магазини, офиси, агенции, както и много търговци на дребно, занаятчии и т.н. е създадено благодарение на наплива от хора, които са привлечени тук от морето. Ако го нямаше морето - никой нямаше иска да дойде насам. Хората които са идвали през зимата в Бургас - знаят за какво говоря. Мрачен, сив и ветровит град. За хората които живеят тук, една авария ще им коства прехраната. Няма да пострада само туризма - ще пострадат всички отрасли на бизнеса. Това ще бъде екологична и икономическа катастрофа за България. Хората ще се насочат към София и чужбина и региона ще се обезлюди. Заслужава ли си за една тръба да унищожим и малкото природа, която ни е останала? П.П. Не съм русофоб. В случая мисля че трябва всеки да си гледа интереса, както го правят руснаците.
иванчо
на 23.06.2011 в 15:25:57 #3Бе то ще дойде зимата.
sedese
на 23.06.2011 в 15:16:45 #2Хм, а другите седерасти къде са? Спят ли?
стопер
на 23.06.2011 в 14:48:06 #1Тоя проект е КАПУТ!!
"Южен поток"-ТОЖЕ!!! 