Преизбраният главен мюфтия Мустафа Хаджи отрече да се готви търговия с апортирани вакъфски имоти пред БНР.

"Няма такъв текст в Устава. Вакъфски имот не се продава. Да се заменя може, ако представеният имот е по-добър от този, който изповеданието притежава и това става с решение на Висшия мюсюлмански съвет", увери Хаджи.

Протест в София очаква решението на съда за вакъфските имоти

Протест в София очаква решението на съда за вакъфските имоти

Легенда задължавала гражданите

Припомняме, от мюсюлманското вероизповедание вчера по време на Конференцията за избора на нов главен мюфтия отчетоха ръст в официалните годишни приходи от над 250 %. "Имотите в счетоводната система на мюсюлманското вероизповедание, които се водят на отчет са увеличени от 20 на 3370 броя за моя мандат", отчете Мустафа Хаджи

Той заяви, че по над 70 дела мюсюлманското вероизповедание е страна. От тези над 70 дела 27 са приключени. От приключените 22 са спечелени и 5 са загубени.

Докато има ръст от над 250 % в приходите, мюсюлманското изповеданието е намалило задълженията си към държавата в размер на над 700 000 лева. Осуетени са опити да се източат пари от вероизповеданието в размер на над 500 000 лева, каза Хаджи.

Според него, мюфтийството било принудено да разчита на Турция за 40 до 50% от издръжката си.

По над милион лева годишно дава Турция за всяко ислямско училище у нас

По над милион лева годишно дава Турция за всяко ислямско училище у нас

Сумата обяви говорителят на мюфтийството Ахмед Ахемдов

"От държавата за съжаление почти не разчитаме, защото е държавата откъм много малко финанси, и тези финанси минават през мюфтийство по-голямата част. Ние с Турция сътрудничим в сферата на образованието.
Постоянно говорим, че в България мюсюлманските духовници трябва да бъдат докарани вътре в страната. Ако искаме да бъдат обучавани вътре в страната, трябва да има училища и тези училища трябва да бъдат издържани по някакъв начин. Държавата не отпуска средства, въпреки че ние многократно сме подали молби до МОН за делегиран бюджет на тези училища", обясни Мустафа Хаджи пред БНР.