България е на 51-во място по отношение свободата на медиите.

Това се посочва в шестия Годишен доклад на на "Репортери без граници".

Изследването отразява състоянието на свободата на пресата от септември 2006 до август 2007 година в 167 страни.

Проучването се базира на анкета от 50 въпроса към всички партньорски организации на "Репортери без граници", включителлно  кореспонденти и разследващи журналисти, юристи и правозащитници.

Две от тях - САЩ и Израел, фигурират по два пъти с оценки веднъж за цялостната картина на свободата на медиите, и втори път се оценява поведението на американските медии относно войната в Ирак, и отражението в израелските медии на случващото се в палестинските автономни територии.

Страните от ЕС попадат сред първите 50 в класацията, с две изключения - България - на 51-во, и Полша - на 56-то място. С това двете страни са на опашката на ЕС по отношение на свободата на медиите.

Спрямо миналогодишната класация България е отстъпила 36 места в скалата.

Първите 14 страни в тазгодишната класация са в Европа, водени от Исландия, Норвегия и Естония.

Последните 20 места се заемат от 7 азиатски държави - Пакистан, Шри Ланка, Лаос, Виетнам, Китай, Мианмар и Северна Корея; 5 африкански страни, сред които Либия; 4 от Близкия Изток, включително Иран, Ирак и палестинските територии, както и три страни от ОНД - Беларус, Узбекистан и Туркменистан.

Според  според Елке Шефтер от "Репортери без граници" в  България са регистрирани много пропуски.

Така например журналистите, които се занимават с темата корупция, са застрашени от заплахи, преследване и физическа разправа, имаше дори случаи на нахлувания на депутати, включително от ЕП, в редакционните помещения на медиите, за да заплашват журналисти.

Това, разбира се, е недопустимо за една страна-членка на ЕС, което съответно води до влошаване на оценката, смята Шефтер, цитиран от Дойчев веле.

Освен това в България от дълго време не са раздавани ефирни честоти на електронните медии, а процесът е блокиран, което води до изкуствено свиване на пазара на електронните медии.

Накратко - намираме, че журналистите в България, които работят по разкриването на случаи на корупция или се занимават с темата за финансирането на партиите, не са свободни, и са подложени на заплахи и преследване.

Има такива конкретни случаи, добавя Шефтер.