Намалява индексът на прозрачност в полицията и съдилищата през 2024 г. За това влияят няколко фактора. Това стана ясно по време на пресконференция на организацията "Прозрачност без граници" на тема "Индекс на местната система за почтеност 2024 г.".

Калин Славов, изпълнителният директор на "Прозрачност без граници", заяви, че този индекс се измерва вече 10 години. По думите му въпреки трудностите се усеща желание за промяна и нещо по-добро. Общините са локомотива на това движение, подчерта той. Оценката се основава на скала от 1 - най-слабо, до 5 - най-добро представяне.

Доброто управление има своя международен контекст, който се засилва, подчерта Славов. По думите му общините и публичните предприятия са във фокуса на промените. Той отбеляза, че пример за добро управление е борбата с корупцията. Според него тя не може да остане настрани и трябва да е национален приоритет.

Местната система за почтеност има 10 стълба. Водещите са общинския съвет, общинска администрация и кмета, посочи Славов. Останалите седем допълват общата картина, поясни той. По думите му индексът на прозрачност е важен за бизнеса и гражданите и е ориентир за политики.

Изследването на "Прозрачност без граници" посочва, че общините Бургас и Русе са на челните места през 2024 г. Те имат много добър управленски капацитет. София и Пловдив се нареждат плътно зад тях. На срещуположния полюс са Силистра и Кърджали. Там има силни притеснения, но има тенденции Силистра да се придвижи напред. Забелязва се воля за добро управление, поясни Калин Славов.

Ваня Нушева, експерт от "Прозрачност без граници" даде повече детайли около индекса на местната система за почтеност. Изследването е проведено със съдействието на медии, нпо-та, работещи на терен, изтъкна тя. Общият брой на показатели, върху които е базирано изследването е 4779. По думите й зад тези цифри стоят интервюта, анкети, документи, преглед на сайтове и статистически данни.

През 2024 г. устойчиво с най-висок индекс е общинската администрация. Тя е онзи стълб, който крепи институциите, подчерта Нушева. По думите й другите два основни стълба за кметовете и общинските съвети.

Снимка 694974

Източник: news.bg

Стълбове на местната власт:

Общинският съвет. Ваня Нушева подчерта, че е важно общинските съвети да имат програма, която да включва мерки за добро управление, да са отчетни пред гражданите. Тя посочи, че те имат контролна функция по отношение на местната изпълнителна власт.

Общинският съвет в Бургас е на първо място По индекс на местната система за почтеност. Той дава добър пример за прозрачност, публичност и отчетност. В дъното са Хасково, Ямбол и Силистра.

През 2024 г. има повече публичност около профилите на общинските съветниците. Това спомага за осъществяването на диалог с гражданите. Напредъкът се дължи на промени в законодателството и възприети препоръки на "Прозрачност без граници". Дефицит е невъзприетия механизъм за взаимодействие със заинтересованите страни.

Кметове. Ваня Нушева отбеляза, че е важно каква е управленската им програма, и има ли в нея мерки за борба с корупцията. Важни са също контролът върху изпълнителите на обществени поръчки и взаимодействието на кметовете със заинтересованите страни.

Търговище е лидер тази година. Русе, София, Добрич, Бургас допълват челните места. Силистра е на дъното в класацията. Развитието на социалните мрежи и технологиите помага на кметовете да комуникират по-лесно с гражданите. Необходима е обаче повече публичност при взаимодействие със заинтересовани лица и вземането на важни управленски решения. Почти няма примери на самостоятелни инициатива за разработване на антикорупционни програми. Подходът е по-скоро инертен.

Общинска администрация. Важни показатели са умението за надграждане на обхвата и качеството на административните услуги, възможността за публичност на регистрите, предоставяне на информация за обществени обсъждане. ОА служи като трансмисия. Действията й позволяват активно участие на заинтересованите страни. Бургас и Русе са лидери. ОА-Бургас има принос общинския съвет да е на водеща позиция. Кърджали е в дъното на класацията. Стойността на индекса й е по-ниска от критичната от 3 пункта.

ОА е стълб на управлението на местно ниво. Служителите подпомагат дейността на общинските съветници. Дефицит има при осигуряването на публичност за големите проекти на общините. Гражданите не получават точна представа и започват да си задават много въпроси.

Политически партии. При тях развитието е негативно. То е резултат от непрозрачно финансиране и практики за купуване на гласове.

Съдилищата. Съдилищата понижават индекса си през 2024 Негативно влияние оказва натовареността. Има висок дял на върнати дела.

Полиция. Полицията също понижава индекса си. Това се дължи на неефективното противодействие на купуването на гласове и недостатъчната борба с корупцията. Индексът на полицията е 3,21.

Бизнес. Структурите на бизнеса повишават своя индекс. София, Бургас и Русе са лидери в това отношение. Тези общини полагат целенасочени действия за привличане на инвестиции и прилагат мерки за добро управление. В дъното са Пазарджик, Смолян и Кърджали.

Медии. Индексите не отбелязват промяна през 2024 г. Откроява се, че медиите не са финансово стабилни. Налице е феноменът човек-медия. Негативно влияние оказва зависимостта от бюджетите на общините. Това намалява критичността към местната власт.

Гражданско общество. Гражданското общество и НПО-та изпитват дефицит на финансови средства, но компенсират с възможността да мобилизират голяма маса от хора.

Гражданите търсят отговори и отговорност все повече от общинските съвети

Гражданите търсят отговори и отговорност все повече от общинските съвети

Община Русе е с най-висока прозрачност в институциите си, отчита Асоциация "Прозрачност без граници"

Прозрачност без граници награди представители на няколко институции за установените добри практики в управлението. Това са:

Иван Василев, зам.-кмет на община София:

Божидар Кънчев, секретар на община Бургас;

Бойко Клечков, зам.-кмет на община Кюстендил;

Десислава Витанова-Кехайова, секретар на община Благоевград:

Николай Диков, секретар на община Стара Загора.

Мариус Конов, секретар на община Монтана.