Неправителствената организация "Осъзнато единно гражданско общество" (ОЕГО) се обяви в защита на жените от домашното насилие.

На пресконференция в БТА Пламен Златинов, председател на ОЕГО и на Немското дружество "Общество за иновативно образование, възпитание и интеграция", заяви, че днес е Международният ден за борба с насилието срещу жените. Докато има ден за борба с насилието над жените, нещо в обществото не е наред, а честно казано, както трябва да се направи - очи в очи да се каже, ако този ден е свързан с насилието над жената и майката, то в обществото нищо не е наред, коментира Златинов.

Той благодари на честните, лоялни и достойни хора, както и на всички хора, подкрепили ОЕГО в борбата срещу насилниците и пострадалите в тяхната борба. "Ние днес сме тук, защото нямаме изход и, ако продължаваме сами, насилниците и системата, просто ще ни смачкат. А ние не сме готови да се предаваме в ръцете на продажни, на служещи на парите на социални психолози, служители на отдел на закрила на детето, закрила на жената, прокурори, съдии, адвокати, които продават онези, които трябва да защитават", подчерта Пламен Златинов.

Служебното правителство прие националната програма срещу домашното насилие

Служебното правителство прие националната програма срещу домашното насилие

Държавата ще финансира програми за работа с извършителите за справяне с гнева

От Областната дирекция на МВР (ОДМВР) - София информират и за проведена във връзка с Международния ден за елиминиране на насилието срещу жените работна дискусия с участието на представители на полицията, прокуратурата, фондация "Асоциация Анимус" и "Социално подпомагане".

В рамките на дискусията са представени данни за периода 1 януари - 19 ноември 2024 г. за Софийска област. Регистрирани са общо 53 престъпления, извършени в условията на домашно насилие. При 33 от тях е причинена телесна повреда, 16 са случаите на неизпълнение на заповед за незабавна защита, 3 - закана и 1 от категория "други". За същия период на 2023 г. престъпленията в условията на домашно насилие са 38.

През миналата година са издадени 107 заповеди за незабавна защита и 52 - за постоянна. За 2024 г. до момента техният брой е съответно 111 и 30.

В много от случаите оказването на трайна и ефективна помощ на пострадалите се затруднява поради страх от последствията, натиск от страна на роднини и др.

Експертите обобщават какво представлява домашно насилие:

- всеки акт на физическо, сексуално, психическо или икономическо насилие, както и опитът за такова насилие, принудително ограничаване на личния живот, личната свобода и личните права, извършени спрямо лица, които се намират в родствена връзка, които са били в семейна връзка или във фактическо съпружеско съжителство или в интимна връзка. За психическо насилие върху дете се смята и всяко домашно насилие, извършено в негово присъствие.

Мъж преби приятелката си в Полски Тръмбеш

Мъж преби приятелката си в Полски Тръмбеш

Друг домашен насилник е арестуван в село Кесарево, община Стражица

Те дават и насоки как да се реагира при случай на домашно насилие:

- Да се потърси спешна помощ на телефон 112 (записът от обаждането се пази 5 години и на по късен етап може да послужи за доказателство. Служителите на тел. 112 реагират бързо и адекватно на сигнала);

- Да сподели истината и всички подробности от инцидента на пристигналите полицейски служители;

- Да се посети лекар, в случай че физически е пострадал/а. Документът от прегледа ще послужи като доказателство в съда или прокуратура;

- Да се потърси помощ и се подготви молба до съда за защита (по искане на пострадалото лице, държавните и общински органи, лечебните заведения и организациите, които работят по превенция и защита от домашно насилие, са длъжни в срок до 24 часа да препратят до съответния районен съд молбата за образуване на производство о издаване на заповед за защита).

Над 50% ръст на домашното насилие отчита МВР

Над 50% ръст на домашното насилие отчита МВР

МВР и УНИЦЕФ стартират кампанията "Никога повече насилие у дома"

Специалистите обясняват също, че полицията има различна реакция при кризисна ситуация или инцидент, който се развива в момента, отправена заплаха за насилие или нарушаване на заповед за защита. При получен сигнал полицейските служители пристигат на адрес, разделят и изслушват лицата, снемат писмени сведения. Те попълват утвърден въпросник, който потвърждава или отхвърля наличието на домашно насилие. Приоритет в действията на полицията е осигуряване на безопасността на пострадалото лице, както и тази на децата, ако има такива. При установено домашно насилие предоставят информация на пострадалото лице за неговите права по Закона за защита от домашно насилие.

Пострадалото лице има право да получи:

- копие на съставения предупредителен протокол;

- информация за безплатна правна помощ и контакт за съдействие от адвокат към Националното бюро за правна помощ;

- насочване към подходящи специализирани услуги за подкрепа на пострадали от домашно насилие, в това число към такива за настаняване на безопасно място;

- насочване към лечебно заведение с болнична медицинска помощ, както и към лечебни заведения, в които има отделения, отговарящи на медицинския стандарт на спешна медицина;

- неизпълнението на заповедта за защита от домашно насилие е престъпление по чл.296 от НК, за което е предвидено наказание лишаване от свобода до три години или глоба до пет хиляди лева;

- при нарушение на определената мярка от съда, полицейските органи незабавно уведомяват съд и прокуратура.

"Домашното насилие не е личен, а обществен проблем. За много жертви светът може да бъде самотен, изолиран и изпълнен със страх. Не позволявайте страхът от намеса, или от това да кажеш нещо "погрешно", да те спре да протегнеш ръка. Твоята намеса може да промени, а понякога да спаси човешки живот", посочват експертите.

Те обясняват и какво може да направи човек, ако е свидетел на домашно насилие:

- Ако има непосредствена опасност за живота и здравето на някого, включително дете, веднага да се обади на телефон 112;

- Да се предложи помощ, като се придружи жертвата до районното полицейско управление и/или съда и да се насърчи търсене на помощ от други специалисти и организации, които работят в областта на превенцията и защитата от домашно насилие;

Жертва или свидетел на домашно насилие може се обади и потърси помощ чрез:

- Единен европейски номер за спешни повиквания - 112;

- Национална телефонна линия за пострадали от насилие - 0800 18676;

- Национална телефонна линия за деца - 116111;

- Национално бюро за правна помощ - 0700 18250.