Плодовете и зеленчуците да бъдат извадени от списъка на стоки с висок фискален риск. За това настояват браншови организации на овощарите и градинарите, съобщава БНР.

Браншът се опасява, че наредба, която влиза в сила от 1 януари 2024 г., ще увеличи административната тежест и ще оскъпи продукцията.

Независимо че необходимите за целта 442 милиона лева не бяха заложени в държавния бюджет, овощарите все още искат да бъдат подпомогнати финансово по линия на т.нар. украинска помощ. Освен с поскъпването на всички консумативи те аргументират искането си и с това, че разходите за труд са нараснали с между 15 и 20%, а минималният осигурителен праг за земеделските производители за следващата година е с 20% по-висок спрямо тази година.

Земеделци сезират президента заради новите еко схеми

Земеделци сезират президента заради новите еко схеми

Средствата по Плана за развитие и въвеждането на нови еко схеми са недостатъчни

От бранша твърдят, че производството на плодове и зеленчуци е секторът, който страда най- силно от липсата на работна ръка, а по-високите разходи за труд усложняват ситуацията още повече.

Освен това те настояват плодовете и зеленчуците да отпаднат от наредбата за контрол на стоките с висок фискален риск. Причината е, че за да спазят изискванията ѝ, овощарите ще трябва да назначават още административен персонал, което пък ще вдигне цените на продукцията им.

От бранша предлагат, в случай че финансовото министерство счита, че има фискален риск при търговията с плодове и зеленчуци, да направи анализ и да вземе целенасочени мерки за изсветляване на сектора.

Те искат и спешна среща с премиера и министрите на финансите и на земеделието за обсъждане на проблемите на сектора.

Държавата плаща 39 млн. лв. на земеделците по украинската помощ

Държавата плаща 39 млн. лв. на земеделците по украинската помощ

Средствата ще бъдат изплатени на 20 декември