Съставяне на 10-годишна национална програма с цел да се санира целият жилищен фонд в страната. Това предлагат от Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), цитирани от БНР.

Наред с това от сдружението искат пълен одит на енергийните сертификати, Предлага се още 3-годишна програма, която да финансира всички проекти в резервния списък, на обща стойност над 2 милиарда лева. Иска се и а, уточни той.

Причина за тези предложения са притеснения на граждани, че и саниране ще бъде направено на доста по-ниски цени, без анализ дали санираните блокове постигат целта за спестяване. Това заяви кметът на Карлово Емил Кабаиванов.

Негативните обществени реакции идват след приключването на първия етап от програмата за саниране по Плана за възстановяване и устойчивост. Излиза на преден план и въпросът кой ще плаща финансовите корекции, ако бъдат наложени такива по проектите? След като бе удължен срокът за кандидатстване по втория етап на програмата, ще спадне ли ентусиазмът заради изискването за 20% съфинансиране?

По думите на един от управителите в София във втория етап, предвиждащ съфинансиране от по 20%, сдружението няма да участва, тъй като сумата за едно жилище излиза около 5 000 лева, а една трета от апартаментите са вече санирани. Не повече от 10% от хората са заявили готовност за участие, а срокът за кандидатстване е доста къс, посочи домоуправителят.

Става въпрос за много сериозно разминаване от прогнозните бюджети, които бяха съобщени в началото, допълни Кабаиванов. По думите му, голяма част от гражданите, отделили средства за включване в първия етап, ще останат излъгани и вторият етап става безсмислен.

"Само с европейско финансиране няма да стане. Има достатъчно възможности през държавния бюджет да се акумулират средства.", категоричен е кметът.

Парите за саниране по ПВУ няма да стигнат за всички

Парите за саниране по ПВУ няма да стигнат за всички

МРРБ удължава срока за кандидатстване за втория етап