"Нека сумата, с която държавата ще подкрепя един сирак, да не свършва със 108 лв., а да започва от 108 лв." За това настоя омбудсманът Мая Манолова по време на старта на кампанията за закрила правата на децата, останали с един родител.
Поводът за капанията е гневното писмо до Дядо Коледа, което изпрати Златина Хаджипанайотова. Майката на три деца, чийто съпруг е починал, се обърна към омбудсмана с молба да бъдат подкрепени усилията за осигуряване на постоянна персонална помощ за деца, останали с един родител.
Омбудсманът посочи, че има десетки случаи на български родители, лишени от подкрепа от държавата. Причината за това е, че починалият родител няма изискуемия стаж, а живият родител получава доход над гарантирания минимален доход. Така, за да получи едно дете подкрепа, родителят му трябва да получава доход под 130 лв. За да получи помощ от държавата, четиричленното семейство на Златина трябва да има доход от 260 лв. месечно.
Поради това Манолова настоя за законодателни промени - да отпадне изискването за осигурителен стаж на починалия родител на възраст до 25 години, както и за намаляване на изискуемия стаж на починалия родител.
Освен това Манолова настоява и за промяна на наредбата, с която се определя редът, по който децата с един родител получават стипендия в училище.
Манолова поздрави Златина за куража да прегърне достойната кауза за защита на правата на децата с един починал родител. Златина разказа историята на бащата Добромир от Монтана, който претърпява катастрофа. В резултат на това той остава прикован в инвалидна количка, година по-късно умира съпругата му. Детето му не получава нито наследствена, нито персонална пенсия, защото доходът му надвишава с 40,93 лв. гарантирания минимален доход.
Златина Хаджипанайотова настоя да започне усъвършенстването на българското законодателство в полза на децата на България, на всички деца загубили родители в нашата страна. "Нека нашите закони бъдат наравно с европейските", призова майката.
"Ще очакваме отговор от институциите - каква е цената на страданието? Колко спестява държавата от това, че не предоставя персонални помощи на децата сираци?", заяви омбудсманът Мая Манолова.
2018-та започва с национална кръгла маса, на която да бъдат поставени проблемите, за да стане ясно колко са тези деца, какви са разчетите, какво ще струва това да бъде променено.
Представители на неправителствените организации настояха, че всяка една работеща майка у нас е дискриминирана от държавата, тъй като доходът ѝ не отговаря, за да получава детски надбавки или социални помощи. В Германия, например, за първо дете държавата осигурява помощ в размер на 194 евро, без значение на дохода, за 2-ро дете също 194, а за 3-то дете - 223 евро.
ivelina-petkova
на 03.01.2018 в 11:09:33 #2Прощавай Bobby_gBG, но дано не ти се случва, може би, тогава ще оставиш мнението си само за себе си. На всички ни е ясно от какво се нуждае 1 дете. Благодаря на семейството си, не на държавата, затова, че успях да изгледам първородния си син. Благодаря пак на семейството си, че винаги са насреща за да гледам и второто си дете. А хора като теб просто подминавам, не ги виждам... Не съществуват...
Bobby_gBG
на 29.12.2017 в 19:09:35 #1Помощ за абсолютно всеки самотен родител - твърдо не. Но за деца на загинал родител - твърдо да. И помощите за родителите трябва да са не пари получени на основата на минимален доход, ами намаляне на процента на данъците - така че работещите хора да са мотивирани да правят деца.