Според Борислав Сандов от Зелените е много вероятно проучването за шистов газ на българска територия да е започнало още вчера.
Той съобщи, че има изградена сонда и че докараната апаратура за нея, дълбочината на сондажа и това че тази седмица е пристигнал камион с радиоактивни елементи за тази сонда навежда на мисълта, че ще се прави сондаж за шистов газ.
Сондата се намира в село Рогозина, което е в непосредствена близост до Генерал Тошево, където е Националният институт за селско стопанство.
Еколозите съобщиха, че съвсем наскоро в Охайо е имало трус със сила 5,3 по Рихтер и че американското геоложко дружество е потвърдило, че трусът е провокиран от технологията „Хидравлично разбиване".
Може ли да не попитат местните хора, да не попитат института, недоумява Сандов. Той съобщи още, че еколозите разполагат с информация, потвърдена от две чуждестранни компании, а именно, че в момента се изграждат сонди в село Голямо Пещене, Враца.
Стоян Йотов от Зелените обяви от своя страна, че сондата в село Рогозина е на Русгеоком. Той е убеден, че те възнамеряват да правят проучвания точно за шистов газ, макар че уверяват, че щели да правят конвенционални сондажи. За дейността на Шеврон се знае, но за тези руски инвеститори - не, изтъкна Йотов и добави, че твърденията за конвенционалните сондажи са заблуда.
Direct Petroleum заяви, че в първата четвърт на 2012 г. ще направи проучване за шистов газ, заяви Сандов. Той допълни, че районите, където се правят проучвания, са свързани с туризма и земеделието и че там, където има концесии, са области от Черноморието, Добружда или Лудогорието, което е пагубно.
В Рогозина сондират, но за обикновен газ
Още...
Сандов каза още, че там има един водоизточник - огромно подземно езеро и че увреждането му ще доведе до фатални последици.
По думите му е недопустимо да превърнем района в пустиня за шистов газ, при положение, че подземното езеро има ресурс за много години напред да дава вода. Там повърхностни реки няма, но има този огромен подземен резерв - подземното езеро и то е по-скъпо от газа, който може да бъде добит сред хидравлично разбиване, обясни екологът.
Той обърна внимание и че според закона за подземните богатства, който намери търговско открие, получава без конкурс правото на добив. Там е заровено кучето - при дадена концесия за проучване, фирмата каже ли, че има търговско откритие, тя сключва договор с правителството без конкурс, поясни той.
Правителството се е насочило стремглаво към дупчене на България - една трета от страната е дадена от концесии и всяка от тях може да е за шистов газ, защото законът не прави разграничение, каза Сандов и обърна внимание, че обществото трябва да е много загрижено и заради новата оценка за проекта „Бургас-Александруполис", и заради миналия преди дни в парламента закон за улавяне и съхранение на въглероден диоксид.
Еколозите съобщиха, че съвсем наскоро в Охайо е имало трус със сила 5,3 по Рихтер и че американското геоложко дружество е потвърдило, че той е провокиран от технологията „Хидравлично разбиване".
Следствие на земетресението е наложена пълна забрана за запълване на пукнатини с вода и следващите 20-ина дни е имало намаление на сеизмичната активност в района. Американското геоложко дружество потвърди, че тази технология може да доведе до силно земетресение, посочиха Зелените и подчертаха, че Охайо не е земетръсна зона и това е най-силният трус в историята на щата. Те прогнозираха, че ако такова земетресение удари Балкански страни като България, които са земетръсна зона и са с лошо строителство, може да нанесе много сериозни щети.
Зелените взеха участие в пресконфренция, дадена от зам.-председателя на групата на Зелените в Европейския парламент Райхард Бютикофер, който се обяви за мораториум върху проучванията и добива на шистов газ поне до момента, докато не се изясни напълно технологията хидравлично разбиване.
Той съобщи, че няколко щата в САЩ вече са обявили мораториум. Там добивът на шистов газ, който започва след Втората световна война, превръща страната от вносител в износител, изтъкна евродепутатът и добави, че това е дало надежди на други страни. Оказа се обаче, че не всичко е чисто и че много заплахи са били пренебрегнати, посочи Бютикофер.
Там, където в САЩ е обявен мораториум, се правят изследвания от американската агенция за околна среда, за да се вземе решение относно технологията. Франция забрани хидравличното разбиване, припомни евродепутатът. Той допълни, че фирмите, прилагащи технологията, още не са обявили химикалите, които използват и предположи, че заради това в Полша, където също е имало голям оптимизъм, вече се усеща сериозна доза недоволство срещу такъв тип добив.
И проучванията, и добивът на шистов газ се правят с едни и същи химикали, които влизат в контакт с подпочвените води. Трябва да се изчакат резултатите от американската агенция за околна среда, посъветва още евродепутатът.
Бютикофер, като представител на Зелените в ЕП, отбеляза, че формацията помага на граждански и неправителствени организации да обменят опит, да се разбере повече за рисковете на технологията. Докато не се знае какво става, поне до този момент да има мораториум, е категоричната позиция на евродепутата.
По отношение на България той заяви, че страната разполага с голям потенциал да печели от извличането на редки метали. За да се добият пет грама злато, трябва да се преработи един тон кална маса, а ако използвате изхвърлени стари електрически уреди, ще намерите не пет грама, а 250 грама, обясни евродепутатът.
Ако България е толкова заинтересована от добива на злато, трябва да обърне внимание на това, добави той.
Припомняме, вчера по време на парламентарния контрол премиерът Борисов изненадващо обяви, че би подкрепил предложен от депутатите мораториум върху добива на шистов газ.
KLF
на 20.11.2011 в 08:07:19 #63Не на чуждите интереси в България и инфантилните им подтъжници!!!
justpass
на 19.11.2011 в 21:38:20 #62Радка Депутатка| 19.11.2011 21:28 http://news.ibox.bg/news/id_511866940 Уточнител | 03.11.2011 16:50 ЗА ИЗБОРИТЕ Изборите показаха едно: независимо от това, какво лошо(или добро) може да се каже за ББ и ГЕРБ, ------------------------------------------------------------------------------------------ Дай боже Хора като Стамболов се раждат 1 път на 100 г. Време е Ма кво ше ги праиме левитите
Persil
на 19.11.2011 в 21:33:16 #61Време е Ратка и Радка да бъдат оставени насаме във форума да се нахортуват и набесуват без да бъдат обезпокоявани от странични навлеци.
kuku58
на 19.11.2011 в 21:26:33 #60Рекетъорите така наречените "зелени" и руското лоби ще си съдерът гъза само и само да не се добва шистов газ където и да е в Европа, за тях това е запазена територия.
justpass
на 19.11.2011 в 21:18:10 #59108.Радка Депутатка| 19.11.2011 21:12 justpass Е та каква ще е разликата..преди Радка и след Патка...? Преди ЗЕМЕТРЕСЕНИЕТО на Радка Депутатака и СЛЕД ЗЕМЕТРЕСЕНИЕТО на Радка Пиратка ФОРУМЕН ПОТОП за останалите ПРОПИСАЛИ ПИСАТЕЛИ 107.Ратка Пиратка| 19.11.2011 21:08 justpass, що си толкова простовато бе, мето дитйе? Колкото и да пействаш едно или друго, ефектът е нулев - ако подобни важни въпроси се решаваха по форумите, да сме се затрили до сега Нищо де, упражнявай се. Като ти гледам интелекта, горе доле позиция, при която практикуваш по цял ден операциите copy/paste ще се окаже прагът ти на некомпетентност, та е полезно за професионалното ти израстване ---------------------------------------------------------------------------------------------- А НЕЩО ЛОШО ЛИ КАЗАХ Ей, просто пейстнах Пречи ли ви Май БОООЛИИИ А
justpass
на 19.11.2011 в 21:05:08 #58четете постовете ПРЕДИ и СЛЕД тия двете: Ратка Пиратка Радка Депутатка
justpass
на 19.11.2011 в 21:00:22 #57Надявам се, че нямаш нищо против ма... пак ще го пусна 100.Propaganda | 19.11.2011 20:4 70.Propaganda | 19.11.2011 19:15 През март 2011 г. земетресение от 4,7 по Рихтер разтърсва щата Арканзас. Тъй като трусовете за 6 месеца са около 800, компанията Chesapeake Energy се съгласява да спре хидравличните удари за добив на газ. 69.Propaganda | 19.11.2011 19:12 Списание Осем, бр. 10 Проф. Константин Щерев, хидрогеолог - Възможно ли е добивът да събуди земнара кора и да провокира земетресения? - Съживяването на разломите може да провокира малки сътресения. Това е доказано от опитите за хидравлично разкъсване на горещи, сухи скали за извличане на геотермална енергия. Така стана например с един чудесен проект в Базел преди няколко години. Сондажите навлязоха на 5 км. в горещата, суха скала и провокираха земетресения. Пораздрусаха града - нямаше катастрофи, но уплашиха хората и проектът беше спрян. Лудогорският свод се издига с по няколко милиметра в година и се къса по краищата. От едната му страна е Шабленската земетръсна зона, от другата - Стражишката. Това доказва неговата тектонска активност. Няма възможност при добива да се избегне активизирането на разломните проводници.
Propaganda
на 19.11.2011 в 20:48:48 #56Последното беше за Ратка Пиратка*
Propaganda
на 19.11.2011 в 20:47:20 #55Радке, Радкееее... Дори името не можеш да си изпишеш както трябва. България я закопаха такива като теб, които се имат за много ЕнтЕлЕгентни, а в същност еволюцията им спряла на ниво маймуна. Колкото до мен, аз съм доказал се специалист в своята област, имам постоянни адреса в три страни на два континента. Всеки месец отказвам оферти за работа. Ниска топка си ми Радке, съжалявам... Разум като нямаш, поне остани си със здраве!
Bateto
на 19.11.2011 в 20:42:49 #54Навсякъде, където срещам понятието "hydraulic fracturing" го срещам в съчетание с думата suspended. Тука се опитват да ни поднасят някакви недоказани теории, казани от неподходящите \имащи интерес\ хора.
Propaganda
на 19.11.2011 в 20:34:39 #53Е ние попитохме, но ти не отговаряш. Десет пъти ли да си копирам мненията, не става така. А и с тези тролове дето наискочиха...аз съм аут. Каквото имаше да кажа, го казах. Дано разумът където го има надделее. Всеки ще си понесе заслуженото, никой не може да избегне прилагането на причинно-следствения принцип.
justpass
на 19.11.2011 в 20:32:11 #52Ама аз пак ще го постна Propaganda дето се опитвате да го заглушите 70.Propaganda | 19.11.2011 19:15 През март 2011 г. земетресение от 4,7 по Рихтер разтърсва щата Арканзас. Тъй като трусовете за 6 месеца са около 800, компанията Chesapeake Energy се съгласява да спре хидравличните удари за добив на газ. 69.Propaganda | 19.11.2011 19:12 Списание Осем, бр. 10 Проф. Константин Щерев, хидрогеолог - Възможно ли е добивът да събуди земнара кора и да провокира земетресения? - Съживяването на разломите може да провокира малки сътресения. Това е доказано от опитите за хидравлично разкъсване на горещи, сухи скали за извличане на геотермална енергия. Така стана например с един чудесен проект в Базел преди няколко години. Сондажите навлязоха на 5 км. в горещата, суха скала и провокираха земетресения. Пораздрусаха града - нямаше катастрофи, но уплашиха хората и проектът беше спрян. Лудогорският свод се издига с по няколко милиметра в година и се къса по краищата. От едната му страна е Шабленската земетръсна зона, от другата - Стражишката. Това доказва неговата тектонска активност. Няма възможност при добива да се избегне активизирането на разломните проводници. Propaganda
justpass
на 19.11.2011 в 20:26:40 #5185.Радка Депутатка| 19.11.2011 20:22 ЖИД ЖИДА Да !Така е!
justpass
на 19.11.2011 в 20:18:17 #50Човека се е поправил, ама дай да осветяваме там дето ни изнася
Propaganda
на 19.11.2011 в 20:15:46 #49Явно за малоумници, като теб, трябва да се перефразирам. Между другото, не случайно китайците взеха под аренда земи от северо-западна България. Те знаят много добре, че след 10г. в резултат на сондажи и добив на шистов газ, северо-източна България ще е мъртва зона. Не че след засаждането на китайски генно-модифицирани култури, ще става нещо и от северо-западната част...
Propaganda
на 19.11.2011 в 19:57:11 #48североизточна България ще е мъртва зона*** Не че след засаждането на китайски генно-модифицирани култури, ще става нещо и от северозападната част...
Propaganda
на 19.11.2011 в 19:54:52 #47Между другото, не случайно китайците взеха под аренда земи от северозападна България. Те знаят много добре, че след 10г. в резултат на сондажи и добив на шистов газ, северозападна България ще е мъртва зона, дори и за отглеждане на ГМ култури.
justpass
на 19.11.2011 в 19:52:02 #46когато трябва да се покрие информация безболезнено се прави буря от безсмислена дезинформация особено във форумите, целта е да избутат истината на втора страница. Четете постовете преди тия двете: Ратка Пиратка и Радка Депутатка! |
Propaganda
на 19.11.2011 в 19:41:44 #45Фриенд не е виновен, той е обикновен служител на заинтерисована компания. Виновните са управляващите, които продават националните интереси. До колкото разбрах Тройната коалиция е подписала с Русгеоком, а Герб с Шеврон. Дилемата не е руски или американски фирми за добив на шистов газ, а за ползите и вредите от него. България не е Русия или САЩ, ние нямаме пустини или необитаема тайга. Не можем да си позволим да унищожим златна Добруджа. За нищо на свете не трябва да допуснем екологичния апокалипсис сполетял Еквадор...
ТеНеТеМе
на 19.11.2011 в 19:32:28 #44Тоя Фриенд го забелязвам, че само дебне да пуснат някоя новина за шистовия газ и да се влючи и да почне да поучава . Отвсякъде си личи, че е платен или пък се надява да му дадат работа в някои от шибаните проекти за шистов гъз. Няма пропуск тоя експерт. И преди да е запял, да му кажем, че противниците на шистовия газ сме противници и на рашъните, команистуческите им утрепки у нас и т.н.