Озоновият слой над България за последните 20 години не е изтънял, а дори леко се е увеличил. Това каза за News.bg акад. Николай Милошев от Националния институт по геофизика, геодезия и география.
Днес Националния институт по геофизика, геодезия и география - БАН (НИГГГ - БАН) отвори врати в рамките на кампанията "БАН представя своите институти".
Полезната информация, свързана с вредните ултравиолетови лъчи, е достъпна на сайта на института. За да проверите колко дълго можете да стоите на слънце и какъв тип крем да ползвате, първо трябва да определите типа кожа. Акад. Николай Милошев разказа, че българите сме обикновено втори и трети тип. Първият тип са северните страни.
"Преди години започнахме тази тема в института с изследване на ултравиолета и озона над България, защото имаше период, в който много се говореше за изтъняването на озоновия слой. Над България това не е проблем", уточни акад. Милошев. Той увери, че за последните 20 години нивото на озона над България дори малко е нараснало, което означава, че нямаме проблем.
Акад. Милошев бе категоричен, че слънцезащитните фактори в кремовете са важни. Това съветват и лекарите, за да не се превърнем в техни пациенти. Така особено през летните отпуски не бива да стоим прекалено дълго пред преките слънчеви лъчи, а и не пречи през това време да ползваме чадъри, посъветва още акад. Милошев.
Институтът разполага с национална мрежа от станции за измервания на UV-радиацията. Измерванията на общо съдържание на озон в атмосферата, правени от НИГГГ, показват тренд на повишаване на територията на нашата страна. В резултат на изследвания на химичното време се прави 72-часова прогноза за концентрацията на различни замърсители в цялата страна.
Кампанията "БАН представя своите институти" започна в началото на 2017 г. Досега дейността си пред обществеността представиха Институтът по биоразнообразие и екосистемни изследвания, Институтът по молекулярна биология и Институтът по физика на твърдото тяло. В рамките на кампанията Централната библиотека на БАН показа в изложба "Книжовно-документално наследство" ценни издания.