От Пациентски организации "Заедно с теб" се обръщат задочно към министъра на здравеопазването Силви Кирилов в позиция за случаите с пострадали жени при козметични интервенции с ботулинов токсин (ботокс - б.р.). От "Заедно с теб" питат защо в България липсва ботулинов антитоксин и искат незабавен отговор. В позицията също се настоява веднага да бъде осигурен антитоксин.
От пациентски организациите организации обясняват, че ятрогенният ботулизъм се предизвиква от неправилно използване на ботокс при медицински или козметични процедури. Ботулизмът обаче може да бъде и хранителен - причинен от консумацията на заразени храни, както и раневи - при заразяване през открити рани. Ботулизъм възниква и при бебета, когато бактерията се развие в червата на детето. "Във връзка със скандалните случаи на пациентки след козметични процедури задаваме въпроса, ако имаме случаи на ботулизъм от хранително отравяне, какво правим? Традиционно българинът използва домашно консервирани зеленчуци на трапезата си", се изтъква в позицията.
От "Заедно с теб" отбелязват, че към момента в Европейския съюз няма разрешен за употреба лекарствен продукт, съответстващ на INN Botulinum antitoxin и ATC (анатомо-терапевтично-химичната класификация на СЗО) код J06AA04 по централизираната процедура на ЕС. Посочват още, че в България също няма разрешен за употреба съответен лекарствен продукт по национална процедура и затова нормативно е уредено, когато лечението в страната е без алтернатива и в интерес на здравето на пациентите, да бъде осигурен конкретния неразрешен лекарствен продукт. Пациентските организации допълват, че така лекарственият продукт с INN Botulinum antitoxin може да бъде внесен у нас от търговец на едро по искане на лечебно заведение за болнична помощ по реда на чл. 9, ал. 1 от ЗЛПХМ. В позицията се настоява Министерство на здравеопазването (МЗ) да извърши проверка и като принципал на много от лечебни заведения да осигури нужния лекарствен препарат.
От "Заедно с теб" повдигат пред здравния министър въпроса е за контрола на козметичните студиа и питат защо държавата нехае и позволява на хора без нужната медицинска квалификация да извършват медицински интервенции. Пациентските организации заявяват, че ботоксът е лекарствен продукт и като такъв има кратка характеристика и строго определени правила за приложение. Добавят, че с лекарствени продукти могат да работят само лекари, като изтъкват, че всичко извън кратката характеристика на ботокса е незаконно. В позицията се настоява МЗ да направи незабавни проверки на козметичните студиа за наличните количества ботоксов токсин и за квалификацията на лицата, работещи с него и да даде официална информация от тези проверки.
"Необходими са спешни промени в медицинските стандарти и наредбите. Да се проверят всички, организиращи онлайн курсове на немедицински лица за лечение. Настояваме безхаберието в държавата да спре и министерството да се погрижи за защита на живота и здравето на пациентите", подчертават от "Заедно с теб".