От Инициативния комитет за бойкот на търговските вериги в България призовават да се бойкотират хипермаркетите всеки четвъртък.

Целта е веригите да изравнят цените у нас с тези в Австрия и Германия, където доходите са поне два пъти по-високи.

Те посочват, че заради недоволството от спекулативно високите цени на хранителните стоки в България, особено в чуждите хипермаркети, на 13 февруари е бил обявен първият бойкот на търговските вериги.

Посочва се, че бойкотът е бил провокиран и от дискриминационното отношение на една австрийска и две германски вериги, предлагащи едни и същи основни хранителни стоки на своите и българските потребители, но с почти два пъти по-високи цени у нас.

"Ние осъждаме ценовия терор на търговските вериги. Затова стартирахме бойкот по примера на Република Хърватия, където цените на същите стоки са по-ниски от тези в България, но доходите на хърватите са с 35% по-високи от българските", отбелязват от инициативния комитет.

Те припомнят, че след първата протестна акция е бил отчетен най-голям спад на оборотите на веригите - 28.8%, или 7,9 млн. лева. Седмица по-късно - на 20 февруари, при втория бойкот, спадът бе 4,4%, или 1,1 млн. лева.

65,1% от българите са склонни да бойкотират големите търговски вериги

65,1% от българите са склонни да бойкотират големите търговски вериги

Делът на въздържащите се от бойкот е по-сериозен сред по-уязвимите групи и пенсионерите

"При третия бойкот на 27 февруари обаче бе регистриран ръст от 2 милиона лева на оборотите на големите търговски вериги. Данните на Националната агенция за приходите показват, че на 26 февруари - ден преди бойкота, търговците са отчели над 25 млн. лв., а по време на протестната акция оборотите са достигнали 27,4 млн. лв.", отбелязват от ИК, но допълват, че на тази дата чуждестранните търговски вериги са подкупили българите с промоции само в този ден.

"На следващия ден "червените етикети" изчезнаха от рафтовете, с което се видя цинизма на австрийските и германските хипермаркети. Те третират българите като стадо, което може да бъде опитомено с промоция за един ден, а в останалите дни от седмицата цените отново се вдигат", възмутени са от ИК.

Те посочват, че след първия бойкот правителството е провело извънредно заседание и е обещало спешни мерки, включително таван на цените на основни хранителни стоки. Така гласът на българските потребители е бил чут от властта.

От ИК обаче предупреждават, че тази чуваемост ще заглъхне, ако българите не последват примера на французи, хървати и гърци, които се борят срещу високите цени, спекулата и картелите с масова съпротива и гражданско неподчинение.

В КЗК няма сигнали за нелоялни търговски практики на търговските веригите

В КЗК няма сигнали за нелоялни търговски практики на търговските веригите

БСП събира идеи за хранителната сигурност