Политическите превратности в историята са много, бъдещето е непредсказуемо, но най-важно е отбранителните способности и духът на Българската армия да бъдат съхранени, което изисква квалифицирани и уверени офицери. Това заяви президентът Румен Радев на среща в президентството с курсанти от Националния военен университет "Васил Левски".
Държавният глава ги поздрави за решението да посветят житейския си път на военната професия, която определи като трудна, но и благородна кауза в името на род и Родина.
Той припомни славни събития от военната ни история и даде за пример доблестта на българското офицерство по време на Сръбско-българската война от 1885 г. в защита на Съединението, когато българските капитани отстояват успешно териториалната цялост на страната ни срещу далеч по-опитните сръбски генерали.
"Това е пример какво може българският дух, когато българският офицер е убеден в своята сила и знае, че е последната преграда за свободата и независимостта на Родината си", подчерта Радев.
Освен силните воински традиции на армията той открои и усилията на последното служебно правителство за ускоряване на модернизацията на българските Сухопътни войски.
По негови думи военните конфликти в Украйна, Близкия изток и Кавказ са доказателство как съвременните технологии променят тактиката за водене на бойни действия и начините за осигуряване на асиметрично превъзходство. Радев отбеляза, че това трябва да бъде отразено в стратегията за модернизиране на армията.
Президентът отбеляза, че през годините вниманието е било насочено върху големите и скъпи проекти - изтребител, бойна машина за пехотата, кораби. Не по-малко важно обаче било да се прилагат финансово достъпни проекти, но с огромен ефект на бойното поле - безпилотни системи, системи за радио и електронна борба, за наблюдение и разузнаване, които да свържат всичко в единно информационно пространство и чрез тях да се въздейства бързо и евтино срещу скъпи и опасни системи.
Радев изрази увереност, че младите офицери ще бъдат ключова част от модернизацията на Българската армия. По негови думи достигането до необходимото ниво на оперативна съвместимост с партньорите ни от НАТО трябва да върви ръка за ръка с грижите за личния състав и неговата мотивация.
"Създайте стереотип, че това, което се преподава не ви стига. Търсете сами допълнителни знания. Всеки от вас ще стане командир. Важно е как ще водите хората - с команди или с личен пример. Имате чудесна възможност да постигнете всичко това там, където сте", обърна се той към курсантите.