Със света литургия и литийно шествие с чудотворната икона на Свети Великомъченик Георги Зограф днес бе почетен празникът на Зографския манастир в Атон.

Пазителят на оригинала на Паисиевата история и най-възрастен монах дядо Пахомий призова всички български християни към мир, любов и единение.

В шествието са участвали близо 300 души, съобщи пресцентърът на МВР.

На литургията присъства и официална българска делегация, водена от министър Румен Петков, който също се включи в носенето на чудотворната икона по време на шествието.

Всеки от нас трябва да има път към Атон, защото Атон е една от причините за хилядолетната българска история. Тази воля за живот, която ни води към бъдещето, трябва да бъде почитана и уважавана, заяви министър Петков.

Епископ Николай на свой ред припомни, че Зографският манастир има огромно значение за всички българи.

„Той е светило, от което всеки трябва да почерпи светлина и да я носи. Ако допуснем да загасне пламъчето на православието, всичко ще угасне и настане мрак. Така ще загубим верния път," заяви отец Николай.

В присъствието на министъра той благослови всички служители на МВР за успех в тяхната дейност