Близо 3/4 от българите споделят популярната иронична фраза от социалните мрежи "Съсипаха я тази държава". Това показва изследване на "Галъп интернешънъл", насочено към разпространените у нас крилати фрази и клишета в десетилетията след 1989 г.
Оказва се, че голяма част от сънародниците ни ги споделят, без значение дали става дума за щампа по инерция или пък за истина.
Почти всички са убедени, че в България има мафия. Единственото по-сигурно от това е само, че преди за разлика от сега доматите са били истински. С носталгия за това си спомнят 84% от анкетираните.
Повече от 70% от българите пък са на мнение, че преходът у нас всъщност не е свършил, а 42% са убедени, че "никога няма да се оправим". Дяловете на хората, които са наясно, че България вече не живее в преход, са най-осезаеми сред респондентите с най-високи доходи. Дори и там обаче онези, които може би още чакат по-щастлив край на прехода, са мнозинство.
Източник: Галъп интернешънъл
¾ от сънародниците ни пък споделят често чуваното самообвинение "манталитетът у нас е лош", а 54% смятат, че "всички са маскари" или че демокрацията ни е отнела много.
45% от българите са убедени, че при Живков е било по-добре, но пък цели 33% нямат мнение по този въпрос. Темата за ролята на Държавна сигурност също показва липса на ясно мнение. Неяснотата важи и за ключовата фраза "Костов е виновен" - неразбралите са 37%, а 49% са съгласните.
Несъгласни с въпроси от типа "Съсипаха я тази държава", "Всички са маскари", "При Живков беше по-добре" са най-вече привържениците на управляващите. Привържениците на БСП пък са на противоположното мнение и показват видима носталгия към времето на Живков.
Хората от БСП са по-убедени в популярната от социалните мрежи фраза "Костов е виновен", докато при ГЕРБ има доста сериозно колебание.
По някои въпроси обаче всички реагират единно. Такова е убеждението, че преди храната е била по-добра.
По отношение на разликата в поколенията се отчита, че младите са и най-оптимистично настроените - те отчетливо не се съгласяват, че "никога няма да се оправим".
58eng
на 14.11.2019 в 18:07:14 #89. Това,че сме недоволни движи напред и не е лошо,че го има.За останалото си прав.
berdj-vartanyan
на 14.11.2019 в 15:08:07 #7Ние сме народ,който не знаем какво искаме! Винаги недоволни,винаги песимистични,винаги се оплакваме от всеки и за всичко! Даже се оплакваме и за доматите и вкуса им от онова време. Трудно ли е преди да се говори,първо да се мисли.Преди всичко се произвеждасе от колективните стопанства,където и организираните бригади от Партията помагаха за брането им.Цетрално по линия на МЗХП и ЦКС се осигуряваха семена за сортове. След 2000 год.всичко е частно и всеки собственик,занимаващ се с зеленчукопроизводство сее сортове,които са ниска цена при реализация,но с ниски вкусови качества.Във всяка област е така. Всъщност,кое мотивираПърван Симионов- изпълнителен директор на Галъп да проведат такова изследване със самоунужаващите въпроси и оценки. Тези въпроси,не са за соц.изследвсне ,а за цял пълен анализ с участието на катедри от университети,академии,катедри по психология икономисти. Гслъп,като знаем към кои политически звена принадлежи ,дават оценки,които са плод на преживявания и емоции.Точно тук може да се манипулира общественото мнение,каквато е и дълбоката цел. Някой ще каже ли коректно за какво служат тези агенции? Да се прехранват с говорене! И който най добре познае резултатите от национални избори,си повишава имиджа,но без уйдурми Има много какво да се говори,но не става по такъв начин!??
Кастело Белведере
на 14.11.2019 в 14:49:42 #6Държавата като съвкупност от граждани ще е такава, каквито са и гражданите; а статусът дали държавата е добра или не доста зависи от персоналното възприятие. Дори и в най-развитите и уредени държави има недоволни. Въпросът е, че сега (за разлика от байтошовско и десесарско време) човек има свободата и правото на личен избор и инициатива да подобри живота си както в материално, така и на духовно ниво. И е ясно, че свикналите и чакащи някой друг да се погрижи за тях (като партията-майка или държавата-майка) ще са вечно недоволни и носталгични.
Avatarx
на 14.11.2019 в 14:26:39 #5coco7, то и тигава не се ядеше много от нея. Ако изобщо е намериш, щото за почти всички основни хранителни продукти се чакаше ред. Особено по селата. Тогава още имаше села... Със записване се чакаше за олио, захар, брашно... бързо забравяме!
coco7
на 14.11.2019 в 12:58:30 #4Сега ако продават храната от соца никой няма да я яде.
Djordj
на 14.11.2019 в 12:27:27 #3Всичко негативно е наш специалитет, за съжаление
psp_11
на 14.11.2019 в 12:26:53 #2По отношение на разликата в поколенията се отчита, че младите са и най-оптимистично настроените.. ==== 32% от населението между 19-32 год. е извън страната... Оптимизмът е естествен за тези, които не желаят да заминават за чужбина, но реално, освен краденето от държавата, всичко друго е песимизъм - работа, здравеопазване, образование и пенсия..
fanty
на 14.11.2019 в 11:53:59 #1чак когато изгубиш нещо, тогава го оценяваш