Съветът за електронни медии (СЕМ) "категорично не споделя каквито и да е внушения, свързани с отричането на зверствата в Буча".
Това се казва в позиция на медийния регулатор от днес след вчерашната гневна реакция на украинското посолство в България по повод "размишления" на председателя на СЕМ Соня Момчилова в интервю за влогъра Асен Генов. Соня Момчилова на практика отрича кланетата в Буча в своите размишления за дезинформацията.
В позицията на СЕМ не се посочва колко и кои членове на регулатора са я подкрепили. Може само да се предполага, че и петимата членове на съвета са я подкрепили, макар и това на би означавало Соня Момчилова да е гласувала точно обратното на собствените си размишления.
По време на своето интервю в началото на седмицата Момчилова коментира, че "така, както има руска пропаганда, не можем да отречем, че има и в обратна посока", добавяйки: "Нали знаете за заболяването на Путин, за това, че е подменен, за това, че е умрял, Буча и така нататък."
"Става дума за чудовищен акт на мъчения и убийства на цивилни граждани, заради отразяването на които СЕМ се сезира преди повече от година", гласи позицията на регулаторния орган от днес.
Медийните регулатори добавят, че по повод войната в Украйна и свързаната с нея дезинформация съветът вече е образувал административнонаказателни производства и е наложил имуществени санкции на доставчици, които отричат жестокостите на войната.
В позицията не се споменават имена на конкретни медии.
Соня Йорданова Момчилова-Йовева е член на Съвета за електронни медии (СЕМ) от президентската квота.
знайко
на 13.07.2023 в 06:37:54 #1Е, не е ли вярно, че и окраъненците лъжат? Северен поток, избиването на мирни жители и деца в Донбас след 2014, моста за Крим, убийствата в Русия... А за Буча се води разследване, така че и двете хипотези са възможни. Окрайненците са надъхани идеологически, че са прави и целият свят им е задължен. Нашите подроги се опитват да въведат цензура, но няма да им се получи.