Работодатели и синдикати разкритикуваха проект, предвиждащ наетите на граждански договор също да внасят всички видове осигуровки, съобщава БНР.

Проект за промени в Закона за данъците върху доходите на физическите лица предвижда наетите по граждански договори вече да бъдат задължително осигурени не само във фонд "Пенсии", както досега, но и за болест, майчинство, безработица и трудова злополука, както са хората на трудови договори.

Наред с останалите данъчни закони, проектът ще бъде обсъден в комисията по бюджетна политика към Националния съвет за тристранно сътрудничество.

Представители както на работодателските, така и на синдикалните организации обаче са против идеята гражданските договори да се облагат като трудовите. Според тях има риск за преминаване към сивия сектор, което ще нанесе още по-големи щети на приходите от осигурителната и данъчната система.

Множество схеми за злоупотреби от страна на работодателите разкриха от НОИ

Множество схеми за злоупотреби от страна на работодателите разкриха от НОИ

Разкрит е случай на подписан трудов договор с покойник

Главният икономист на Конфедерация на труда "Подкрепа" Атанас Кацарчев отбеляза, че предложената мярка засяга значителна част от свободните професии, което по негови думи ще увеличи рязко разходите им за задължителни осигурителни вноски, както и ще увеличи данъчната тежест.

"Ако приемем, че един граждански договор има 25% нормативно признати разходи, плюс задължението да се осигурява задължително само за пенсия, при преминаване към трудови правоотношения отпадат 25%, тоест базата на данъчната и осигурителната се увеличава и съответно се преминава към заплащане на осигурителни вноски за всички осигурителни рискове, което рязко увеличава парите, които лицето ще дължи на държавата", поясни той.

От синдиката са против предложенията за промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, с които се прави опит за нормативно "стимулиране" при даването на допълнителна информация на контролни органи, с цел борба срещу сивата и черната икономика.

Общественото обсъждане в промените в данъчните закони е до 26 октомври. Сред тях е и проект за изменения в Закона за данък върху добавената стойност, с който се предлага удължаване на срока до 30 юни 2024 г. за прилагане на нулева ставка на данъка за доставката на хляб и брашно, с цел смекчаване въздействието на високите цени на хляба върху най-уязвимите домакинства.