Възложителите на строително-монтажни работи, строителство или разрушаване на строежи трябва да осигурят разделяне на строителните отпадъци.
Това предвижда приетата от правителството Наредба за управление на строителните отпадъци и за влагане на рециклирани строителни материали.
С Наредбата се въвеждат нови изисквания и те ще са в сила от средата на 2014 г., съобщи министърът на околната среда и водите Нона Караджова.
Целта на промените е рециклиране и повторно оползотворяване на строителните материали.
Към 2020 г. трябва да се постигне рециклиране на 70% от количеството образувани строителни отпадъци.
В Наредбата са регламентирани изискванията към възложителите на строителни обекти за отделяне и рециклиране на бетона, керамиката, асфалта и минералните компоненти, както и за оползотворяване на металите, хартията, пластмасата, дървесината, стъклото.
Ще се изисква и изготвяне на планове за управление на строителните отпадъци. По информация от Агенция „Пътна инфраструктура" (АПИ) при използване на стария асфалт стойността на строителството намалява с 30%.
Освен това по този начин ще се изземват много по-малко количество материали от природата и замърсяването ще бъде по-малко, добави Караджова.
dk
на 31.10.2012 в 17:32:11 #1Ами че то се прави отдавна в България. Разрушава се завод, за а се построи фабрика. Натрошава се всичко, за една седмица се пускат циганите да оберат желязото. Като направят първата кражба, значи вече е чистон Натрошения бетон се полага в пътищата в района на фабриката, валира се здраво и после се асфалтира.