По повод днешния Световен ден на свободата на пресата, организацията "Репортери без граници" публикува за пръв път разследване на случаи на насилия срещу журналисти в някои от страните от Европейския съюз.
В рамките на ЕС има реална свобода на медиите, започва анализът. Нито една държава не е присъдила смъртна присъда и осъдила журналист, а официалната цензура е част от миналото.
Медиите представят разнообразие от мнения, а плурализмът от идеи в повечето случаи е гарантиран, продължава изследването. Въпреки това ситуацията не е толкова перфектна.
Заплахи срещу журналисти, опити за убийства, сплашване на близки и роднини са едни от най-големите рискове на журналистиката в Европа, продължава анализът.
Като за пример се посочва Франция - там например журналистите са подложени на физическа саморазправа, когато отразяват сблъсъците в предградията, най-вече парижките.
В Италия заплахата идва от мафията, която действа предимно в южната част на страната. Заради огромните рискове там десетки журналисти работят под полицейска закрила.
И в Испания положението не е цветущо - там заплахите идват най-вече от баската сепаратистка организация ЕТА.
В Северна Ирландия голям брой репортери също продължават да са обект на смъртни заплахи.
Сред страните членки на ЕС, в които журналистиката съществува под сериозен риск, се посочват и България и Румъния.
В доклада се припомня за случая с журналистката Анна Заркова, която беше залята с киселина през 1998 г. заради разследване на трафик на хора.
През декември 2007 г. четирима души пребиха журналиста Асен Йорданов в Бургас, се посочва още в анализа.
Припомняме, след убийството на журналиста Георги Стоев, „Репортери без граници" остро осъди случилото се. Призоваваме българските власти да гарантират, че полагат всички възможни усилия за изясняването на извършителите, подбудителите и мотивите за убийството на Стоев, се посочваше в позицията на „Репортери без граници".
Чувствителните теми, за които той пишеше, са допълнителна причина, убийството му да не остане ненаказано, твърдят още от организацията.
tashunko_sapa
на 03.05.2008 в 23:52:49 #4У нас ли бе?!?!?!?!? А някой замислял ли се е, че проблемът е не в това, че няма медии, а че наистина честните хора нямат достъп (просто не им се позволява, не биват допускани) до трибуна, от която да може да се чуе гласът им - да го чуят / прочетат много! хора. Съществува някой от видовете олигопол по отношение на масовото разпространението на информация...и затова не можете да разберете за лъжите ИМ! ---------------- А (за съжаление) Internet използват мнооого малко хора! [През 2007 българите сме били ок.7,6 млн. ?!? - НСИ]...казват - ок.30% - да бе! (от ок. 6 млн.души... + ок.1 млн. емигранти, които не ги броят)...само в София и 2-3 големи града... и само за да гледат филми, да си проверяват поща-та...и повечето са деца и ученици ( ок.1 млн.д.) - т.е. в подтрудоспособна възраст и без право да гласуват на избори;...и студенти (те не гласуват!) и млади хора - общо ок. 800 000д.). Остава бизнеса 150 000 д. А 2,5 млн.пенсионери, а безработни (>1 млн.души), а цигани (1 млн.души),турци по селата, др.малцинства (>1 млн.д.) ---------------- Алоууу - и да имаше свобода, няма да убедиш никой в тезите си, защото няма да те чуе никой! ...а и да те чуе някой, хората са се наслушали на лъжи и веднага те слагат "в кюпа на лъжците". Малко сме си нихилисти !?
Sonic
на 03.05.2008 в 22:16:10 #3Изключение прави България , където цензурата бувално убива ако говориш истината.
theGiant
на 03.05.2008 в 22:09:38 #2ХАХАХХАХА
Бойчо
на 03.05.2008 в 20:46:18 #1В България мафията направо си притежава съвсем легално телевизии, вестници, новинарски сайтове и др. медии.