Солунските братя отстояват правото на народите да творят на националния си език. Основание за оптимизъм е, че българите честват празника на своята култура и образование като национален. В днешния глобален свят мястото на един народ се определя от неговото ниво на цивилизованост.

Това заяви по време на тържествено събрание по случай Деня на славянската писменост председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски.

"Не трябва да забравяме за един изключително важен аспект, а това е, че човек трябва да слуша Божието слово", подчерта председателят.

По думите му именно чрез словото през Средновековието България остава един от културните центрове на Европа. А българите и до днес отдават своята признателност към светите братя Кирил и Методий, защото и ние сме дали нещо на света, допълни акад. Ревалски.

Тази година БАН ще организира конференции и изложби, както и изследвания, свързани с българската писменост и култура.

Според социално проучване БАН се ползва с най-високо доверие от всички национални институции. 

Ревалски пожела на политиците да следват завета на двамата братя Кирил и Методий за вдъхновение и ползотворна дни, което да допринесе за науката.

Доц. Ана Стойкова от Института за литература на БАН изнесе академично слово на тема "Култът към Кирил и Методий в българското Средновековие".

След тържественото събрание беше открита изложбата "Кирило-Методиевската идея в православното християнство", организирана от Кирило-Методиевския научен център на БАН. В изложбата са включени и експонати, предоставени от Института по етнология и фолклористика с Етнографски музей на БАН.